Jak powiększyć gumkę w Paint?

Jak powiększyć Gumkę w Paint?

10 października 2022

Edytując jakiś obrazek w programie Paint, czasami musimy coś wygumować. Problem pojawia się wtedy, gdy gumka jest zbyt mała w stosunku do wielkości obrazka. Taki proces może wówczas zająć o wiele więcej czasu.

Na szczęście, w Paint można zmienić rozmiar gumki.

  1. Aby powiększyć gumkę w programie Paint, naciśnijcie przycisk CTRL i przytrzymując go wciśnij przycisk + na klawiaturze numerycznej. Możecie to zrobić wiele razy, aby jeszcze bardziej zwiększyć jej rozmiar.
  2. Aby zmniejszyć rozmiar gumki w Paint, naciśnijcie CTRL i przytrzymując go wciśnijcie - na klawiaturze numerycznej.

Jak powiększyć gumkę w Paint bez klawiatury numerycznej?

Niestety, domyślny skrót klawiszowy na zmienianie rozmiaru gumki wymaga od nas użycia przycisków + lub - na klawiaturze numerycznej.

Użytkownicy laptopów i niepełnowymiarowych klawiatur muszą więc sięgnąć po alternatywne rozwiązania.

Oto dwa z nich:

  • Uruchom klawiaturę ekranową. Wybierz "Opcje" i zaznacz "Włącz klawiaturę numeryczną". Naciśnij "OK". Naciśnij na obrazek w Paint, a później przytrzymajCTRL na swojej klawiaturze i wciskaj na wirtualnej klawiaturze przycisk + aby powiększyć lub - aby pomniejszyć gumkę. Nie jest to najwygodniejszy sposób, ale działa i po nabraniu wprawy powinniście sobie z nim poradzić.
  • Przypisz przyciski NUM - i NUM + do innych przycisków na normalnej klawiaturze lub do jakichś kombinacji klawiszowych. W Windows możesz spróbować to zrobić na przykład za pomocą programu PowerToys.

Alternatywnie możecie też skorzystać z narzędzia zaznaczania i nacisnąć na zaznaczonym elemencie DEL. Choć nie zawsze będzie to tak dokładne jak gumka, w wielu przypadkach ten sposób może sprawdzić się równie dobrze, a nawet lepiej.