Program do naprawy Windows 10

29 lipca 2021

Choć nowoczesne systemy operacyjne z reguły nie sprawiają aż tyle problemów jak dawniej, nadal od czasu do czasu możemy spotkać się z takim, którego nie będziemy w stanie rozwiązać na własną rękę.

Wówczas do głowy mogą przyjść nam między innymi dwa następujące rozwiązania:

  • Oddanie komputera do profesjonalnego serwisu — prawdopodobnie kilka dni bez naszego urządzenia i kilkaset złotych mniej w naszym portfelu. Wielu z nas traktuje to rozwiązanie jako ostateczność.
  • Formatowanie dysku i zainstalowanie na nowo systemu operacyjnego — zazwyczaj kilka dobrych godzin i ryzyko utraty wielu istotnych dla nas plików. Raczej również ostateczność.

Zanim jednak po nie sięgniemy, możemy spróbować automatycznej naprawy systemu.

W dzisiejszych czasach nie ma już potrzeby instalowania do tego celu żadnych zewnętrznych programów. Takie rozwiązanie jest wbudowane w Windows 10.

Jak uruchomić narzędzie naprawy w Windows 10

Jeżeli zdecydujemy się na rozpoczęcie naprawy naszego systemu, wystarczy nacisnąć na Start (logo Windows).

Kolejno klikamy na Ustawienia (ikona koła zębatego) -> Aktualizacje i zabezpieczenia -> Rozwiązywanie Problemów (menu po lewej stronie) -> Dodatkowe narzędzia do rozwiązywania problemów (niebieski tekstowy odnośnik na dole).

Narzędzie do rozwiązywania problemów

Teraz wybierz z listy problematyczną funkcję i naciśnij na nią, kolejno klikając „Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów”.

Alternatywne metody naprawy naszego systemu operacyjnego

W sytuacji, w której narzędzie do naprawy systemu się nie sprawdziło, ale wiemy, że dany problem występuje w naszym systemie dopiero od jakiegoś czasu, możemy przywrócenie stanu systemu do jego poprzedniej wersji.

O ile mamy zapisane takie punkty, możemy zrobić to w zakładce „Odzyskiwanie”.

Aby się do niej dostać, klikamy na Ustawienia (ikona koła zębatego) -> Aktualizacje i zabezpieczenia -> Odzyskiwanie.

Uruchom ponownie teraz

W sekcji „Uruchamianie zaawansowane” możemy w tym celu nacisnąć „Uruchom ponownie teraz”.