Nagrywanie ekranu w Windows 10

Nagrywanie ekranu w Windows 10
29 lipca 2021

Na rynku istnieje mnóstwo świetnych, darmowych programów służących do nagrywania swojego ekranu.

Jeżeli jednak korzystasz z takiej funkcji sporadycznie, czy aby na pewno jest sens sięgania po takie rozwiązanie?

Zależy. Jeśli używasz Windows 10, niekoniecznie.

Windows 10 oferuje wbudowaną funkcję do nagrywania ekranu.

W tym wpisie przybliżę Ci ją i pokażę jak z niej korzystać. Krok po kroku.

1 Ustawienie Xbox Game Bar

Choć nazwa może okazać się myląca przez człon „game”, tym sposobem można nagrywać nie tylko gry.

Zanim zaczniemy nagrywanie powinniśmy włączyć Xbox Game Bar i ustawić go według naszych potrzeb.

W tym celu należy nacisnąć na przycisk Windows (na klawiaturze lub na logo na pasku zadań, zwykle lewy dolny róg ekranu). Po rozwinięciu menu należy kliknąć na ikonę koła zębatego i wejść w ustawienia.

Ustawienia Windows 10

W ustawieniach wchodzimy w zakładkę „Granie”.

W niej należy się upewnić, czy na górze mamy zaznaczone pole „Włączone”:

Pole włączone

Kolejno w sekcji „Skróty klawiaturowe” możemy zmienić skróty służące do rozpoczynania i zatrzymywania nagrań, oraz wiele innych możliwości związanych z nagrywaniem.

Po lewej stronie powinniśmy znaleźć menu, w którym znajduje się opcja „Ujęcia”. W tej zakładce będziemy mogli między innymi zmienić folder, w którym będą zapisywały się klipy i zrzuty ekranu, a także włączyć lub wyłączyć dźwięk, zmienić liczbę klatek na sekundę, czy jakość naszych nagrań.

Jakość nagrań

2 Rozpoczęcie i zakończenie nagrywania

Po tym jak uda nam się spersonalizować ustawienia, możemy rozpocząć nagrywanie.

Aby to zrobić, wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy, którą wcześniej zdefiniowaliśmy w ustawieniach. Jeżeli nie zmienialiśmy domyślnej wartości, tym skrótem będzie Win + Alt + R.

Po wprowadzeniu kombinacji powinno rozpocząć się nagrywanie. W prawym górnym rogu może wyświetlić się specjalne menu, w którym można wyłączyć mikrofon lub zatrzymać nagrywanie.

Nagrywanie Windows 10

Alternatywnie nagrywanie można zatrzymać tym samym skrótem, czyli domyślnie Win + Alt + R.

3 Odnalezienie gotowego nagrania

Jeżeli udało nam się nagrać ekran, zapewne będziemy chcieli się do tego nagrania jakoś dostać.

Najprościej można to zrobić w wyżej omawianych ustawieniach. W zakładce „Ujęcia” niemal na samej górze znajduje się przycisk „Otwórz folder”. Wystarczy na niego nacisnąć i zostaniemy przeniesieni do lokalizacji z naszymi nagraniami.

Folder z nagraniami

Jak działa to nagrywanie? Czy są jakieś alternatywy?

Muszę przyznać, że możliwość nagrywania swojego ekranu tym sposobem jest nie tylko bardzo prosta, ale i naprawdę wydajna. Nie zauważyłem, żeby to nagrywanie przesadnie obciążało mój komputer, co jest zdecydowanie dużą zaletą.

Do bardziej skomplikowanych zadań i nagrywania wielu okien w ramach jednego filmu polecam jednak zaopatrzenie się w zewnętrzny program. W tym przypadku program przechwytuje konkretną aplikację zamiast całego ekranu. Jest to duża zaleta jeśli chodzi o wydajność, jednak jeśli „skaczecie” między swoimi oknami i chcielibyście pokazywać na bieżąco cały ekran, wówczas może Wam się to nie spodobać.

Z darmowych programów mogę polecić chociażby OBS Studio, którym sam od wielu lat nagrywam większość swoich materiałów wideo, zarówno tych z gier jak i pulpitu.