Jak zmniejszyć rozmiar pliku? 4 sposoby

Zmiana rozmiaru pliku
21 września 2021

Pliki, które zajmują zbyt dużo miejsca mogą dostarczać nam wielu problemów. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwalają na ich skuteczne „odchudzenie” i cieszenie się tym samym przy mniejszej wadze.

Zbyt duża waga pliku może przekładać się między innymi na:

  • Zajmowanie sporej części powierzchni dyskowej.
  • Dłuższe przesyłanie do sieci lub brak możliwości wysłania komuś pliku ze względu na limit wagi.
  • Wolniejsze przesyłanie pliku lub nawet przemieszczanie go między lokalnymi folderami.

Nie ma jednego skutecznego i uniwersalnego sposobu. Wszystko zależy między innymi od typu pliku, oraz od samego zastosowania.

Sposób należy dobrać więc do konkretnego przypadku.

1. Zmień rozdzielczość (filmy i zdjęcia)

W przypadku filmów i zdjęć jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie wagi pliku jest zmiana jego rozdzielczości.

Bardzo często zdjęcia z naszego aparatu zapisują się domyślnie w ogromnych rozdzielczościach i ważą po 5-10 MB. Wówczas zmiana do mniejszej rozdzielczości (np. 1280 x 720) może spowodować zmniejszenie rozmiaru pliku o nawet kilkadziesiąt razy, a samo zdjęcie nadal powinno być w większości przypadków dość duże i czytelne.

To samo tyczy się filmów, które niejednokrotnie są nagrane lub wyrenderowane w jakości np. 4k (3840 x 2160). Owszem, bardzo często wyglądają one dzięki temu naprawdę zjawiskowo, ale gdyby tę rozdzielczość zmniejszyć (nawet do HD – 1280 x 1080), większość osób nie odczułoby kolosalnej różnicy, a sam plik ważyłby prawdopodobnie co najmniej kilka razy mniej.

2. Zmień ilość klatek (filmy)

Bardzo często nagrywamy lub renderujemy film w 60 klatkach (lub jeszcze większej ilości). Faktycznie, takie filmy wyglądają niezwykle płynnie i są bardzo przyjemne do oglądania. Prawda jest jednak taka, że za większą ilością klatek kryje się z reguły o wiele większa waga pliku. Moim zdaniem w większości przypadków nie ma większego sensu, aby film miał więcej niż 30 klatek. W tym przypadku można również zaoszczędzić całkiem sporo powierzchni dyskowej.

3. Zmień typ pliku

Sam typ pliku również może znacząco wpłynąć na jego rozmiar. W zależności od tego, czy mamy do czynienia np. z plikiem audio, wideo, czy jakimkolwiek innym — warto poszukać dostępnych formatów i upewnić się, czy w innym dany plik nie będzie ważył mniej przy np. nieznacznie gorszej jakości.

Mój przykład:

Zrobiłem niedawno zrzut ekranu z gry Minecraft. Zapisał się on domyślnie z rozszerzeniem .png, a waga pliku wynosiła dokładnie 1120 KB.

Wstawiłem ten zrzut ekranu do programu Paint i zapisałem plik z rozszerzeniem .jpg. Na skutek tylko tej czynności rozmiar pliku zmniejszył się do 322 KB (o 71.25%).

Zajęło mi to jakieś 15 sekund, a moje oko nie jest w stanie nawet dostrzec żadnej wizualnej utraty jakości.

4. Skompresuj plik

W zależności od typu pliku możemy poszukać w sieci gotowych programów lub narzędzi online, które pozwalają zmniejszyć wagę pliku dzięki jego kompresji.

Przykładowo, wygooglowałem przed chwilą frazę „compress jpg online”. Przesłałem tam wcześniej zmniejszony plik (322 KB), a program zmniejszył jego wagę do 200 KB, również bez zmiany rozmiaru zdjęcia i bez utraty jakości.