Jak sprawdzić jaki masz dysk w komputerze?

10 stycznia 2022

Od czasu do czasu potrzebujemy sprawdzić parametry naszego komputera. Taka wiedza może nam być przydatna nie tylko po to, by coś naprawić lub wymienić, ale też po to, by na przykład sprawdzić, czy nasz komputer spełnia jakieś wymagania. W przypadku dysku, dzięki takim informacjom możemy dowiedzieć się jaki system plików mamy na naszym dysku, jaki model, oraz w końcu typ (czy dysk jest dyskiem HDD czy SSD).

Sposób 1: Jak sprawdzić dysk w komputerze z systemem operacyjnym Windows

W systemie Windows wystarczy jednocześnie nacisnąć Windows + R lub z menu start wybrać opcję „Uruchom”.

Uruchamianie Msinfo

Po załadowaniu okienka wystarczy wpisać w nie Msinfo32 i nacisnąć OK.

Po chwili powinno ukazać się nam okno z informacjami o systemie.

Wówczas z menu po lewej stronie wybieramy: Składniki -> Magazyn -> Dyski.

Zakładka Dyski

W informacjach o dysku możemy odczytać podstawowe dane, a także model konkretnego dysku. Mając informację o modelu, w razie potrzeby możemy wyszukać więcej informacji na jego temat w internecie.

informacje o dysku

 

Sposób 2: Alternatywne metody sprawdzania modelu naszego dysku

Jeżeli macie inny system operacyjny, możecie wyszukać w internecie sposobu dedykowanego dla niego. W zależności np. od konkretnej dystrybucji danego systemu Linux ta metoda może się różnić.

Istnieje jednak kilka uniwersalnych sposobów, które mogą zadziałać bez względu na system operacyjny, czy model dysku:

  1. Sprawdzenie naszego zakupu. Możecie odszukać dowód zakupu lub maila z czasów, w których kupowaliście dany dysk lub cały komputer. Być może znajdziecie tam informacje na temat tego, jaki dokładnie dysk znajduje się w Waszym komputerze.
  2. Jeżeli możecie otworzyć Wasz komputer, w stosunkowo łatwy sposób można wyciągnąć swój dysk. Niektóre z nich mają na sobie oznaczenia, dzięki którym można łatwo sprawdzić, z jakim dokładnie modelem mamy do czynienia.
  3. Jeżeli kupowaliście dysk i zachowaliście po nim pudełko, być może właśnie na nim znajdziecie nazwę modelu dysku, oraz więcej informacji na jego temat.