Co to jest plik DAT i jak go otworzyć?

Co to jest plik DAT i jak go otworzyć?
12 stycznia 2022

Pliki z rozszerzeniem .dat służą do przechowywania określonych informacji na temat danego programu. Pliki z rozszerzeniem .dat są na tyle popularne, że korzysta z nich wiele znanych programów, czy gier, przez co znaczna część z nas z powodzeniem może odnaleźć wiele plików .dat na swoim komputerze.

Przykładowy plik DAT

Pliki .dat wykorzystywane są chociażby w grze Minecraft, w której służą między innymi do przechowywania danych na temat informacji o raidach.

Jak otworzyć plik DAT?

Niektóre pliki DAT zawierają informacje w postaci zwykłego tekstu lub kodu binarnego. Część z nich będziemy więc w stanie odtworzyć w najprostszych edytorach tekstu lub kodu, takich jak na przykład Notatnik, Visual Studio Code lub Notepad++. Jeżeli posiadamy taki program, możemy nacisnąć na plik DAT prawym przyciskiem myszy i otworzyć go w tym programie korzystając z opcji „Otwórz za pomocą”.

Jeżeli plik będzie plikiem tekstowym, prawdopodobnie kod będzie dość czytelny i będziesz w stanie go odczytać. W przeciwnym przypadku mogą wyskoczyć dziwne, niezbyt czytelne dla człowieka znaki.

Jeśli bardzo zależy Ci na odczytaniu zawartości pliku, a powyższy sposób nie zadziałał, możesz spróbować skorzystać z programów takich jak na przykład filemagic, albo ze stron internetowych, które pozwalają na podejrzenie zawartości pliku DAT (np. wyszukaj: DAT file online viewer).