Jak sprawdzić rozdzielczość ekranu?

24 stycznia 2022

Rozdzielczość ekranu oznacza gęstość rozmieszczenia pikseli. Im większa jest, tym bardziej wyraźny jest obraz ekranu i tym większą mamy powierzchnię roboczą.

Wiedza o rozdzielczości naszego ekranu może przydać nam się w najróżniejszych sytuacjach, dlatego warto ją sprawdzić i na wszelki wypadek zapamiętać.

Oto trzy proste sposoby na sprawdzenie rozdzielczości ekranu:

1. Sprawdzenie rozdzielczości w systemie operacyjnym

Większość popularnych systemów operacyjnych pozwala nam na łatwe sprawdzenie rozdzielczości monitora w ustawieniach.

Aby sprawdzić rozdzielczość ekranu w Windows, wystarczy wykonać następujące kroki:

1. Naciśnij prawy przycisk myszy na pulpicie.

2. Wybierz opcję „Ustawienia Ekranu”.

Opcja ustawienia ekranu

Alternatywnie możesz wejść w menu start (klawisz Windows na klawiaturze albo logo Windows na pasku zadań) i wpisać „Zmień rozdzielczość ekranu”, wybierając opcję o ten nazwie.

3. Zjedź do opcji Rozdzielczość wyświetlacza i sprawdź jej wartość.

To właśnie tam wybrana będzie rozdzielczość, która jest używana na Twoim ekranie. W moim przypadku jest to 1920 x 1080. Jeśli chcesz, możesz ją zmienić. W większości przypadków najlepiej trzymać się tej rozdzielczości, którą system uznał za zalecaną.

Rozdzielczość wyświetlacza

2. Sprawdzenie rozdzielczości w konkretnym monitorze

Jeżeli znasz konkretny model swojego monitora, możesz sprawdzić, jaką oferuje on rozdzielczość (np. wyszukać jego specyfikację w internecie).

Pamiętaj jednak, że maksymalna rozdzielczość, którą oferuje Twój sprzęt, wcale nie musi zgadzać się z tym, co masz ustawione w swoim systemie operacyjnym. Oznacza to na przykład, ze jeżeli Twój monitor ma rozdzielczość 1920 x 1080, może zdarzyć się tak, że w systemie operacyjnym będzie ustawione np. 1280 x 1024, przez co w rzeczywistości ekran pomimo swoich możliwości będzie wyświetlał obraz o mniejszej rozdzielczości.

3. Sprawdzenie rozdzielczości online

To zdecydowanie najprostszy ze wszystkich wymienionych tu sposobów. Choć zawsze będę polecał wykorzystywanie pierwszego, ponieważ jest to sprawdzanie informacji „u źródła”, jeśli ta metoda u Ciebie nie zadziała, możesz sprawdzić rozdzielczość ekranu na jednej z popularnych stron internetowych.

Wystarczy wejść na przykład na stronę What is my resolution, która powinna automatycznie sprawdzić, jaką rozdzielczość ma nasz ekran.

Sprawdzenie rozdzielczości online

Uwaga: tego rodzaju strony nie zawsze wyświetlają w pełni poprawne informacje. Zwłaszcza w przypadku urządzeń mobilnych mogą one czasami wyświetlać niewłaściwe rozdzielczości. Zazwyczaj jednak,  podobnie jak w moim przypadku, uda się sprawdzić rzeczywistą rozdzielczość bez żadnych problemów.