Jak sformatować komputer?

Jak sformatować komputer
28 lutego 2022

Zaraz po restarcie komputera, formatowanie wydaje się być drugim najbardziej uniwersalnym sposobem na naprawianie wszelkich dolegliwości naszego sprzętu.

Popularny „format” robimy jednak nie tylko ze względu na załapane wirusy, czy błędy, których nie jesteśmy w stanie naprawić. Bardzo często po prostu chcemy zacząć od nowa i móc cieszyć się świeżą, szybką i niezagraconą instalacją naszego systemu operacyjnego.

Wskazówka:

Formatowanie kasuje wszystkie pliki i programy z dysku. Przed rozpoczęciem pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej. Skopiuj swoje najważniejsze pliki na przykład na pendrive, lub dysk zewnętrzny.

W tym wpisie przedstawię dwa popularne i proste sposoby, które umożliwiają sformatowanie komputera.

Sposób 1: Formatowanie w używanym przez nas systemie operacyjnym

Wiele nowoczesnych systemów operacyjnych pozwala nam sformatować cały komputer lub poszczególny dysk z ich poziomu. Nie trzeba do tego bootowalnego urządzenia, czy wchodzenia w BIOS. Wystarczy kilka kliknięć.

Oto co wystarczy zrobić w nowszych wersjach systemu Windows.

Aby sformatować wszystko:

1Wejdź w Menu Start.

Aby to zrobić, naciśnij klawisz Windows na klawiaturze lub naciśnij na ikonę z logo Windows na pasku zadań.

2Wpisz Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego.
3Kliknij na tę pozycję lewym przyciskiem myszy.
Przywracanie ustawień początkowych
4W sekcji Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego, kliknij na przycisk Rozpocznij.
Przycisk rozpocznij
5Postępuj zgodnie z dalszymi instrukcjami.

W kilka kliknięć powinno udać Ci się rozpocząć przywracanie ustawień systemu do stanu początkowego. Jeśli chcesz sformatować wszystko, podczas przechodzenia przez poszczególne kroki, zaznacz, że chcesz, aby Twoje pliki zostały usunięte.

Aby sformatować konkretny dysk lub partycję:

1Wejdź w Menu Start.

W tym celu naciśnij klawisz z logo Windows na klawiaturze lub logo Windows na pasku zadań.

Menu start
2Wpisz Zarządzanie komputerem i wybierz program o tej nazwie.
Zarządzanie komputerem
3Wejdź w zakładkę Zarządzanie dyskami.
4Naciśnij prawym przyciskiem na dysk lub partycję, którą chcesz sformatować i wybierz opcję Formatuj.
Formatowanie dysku

Prawdopodobnie nie będzie można sformatować dysku, na którym znajduje się system operacyjny. To pożądane działanie, ponieważ przez przypadek moglibyśmy to zrobić, przez co musielibyśmy później ręcznie wgrywać na nowo cały system.

Sposób 2: Wgrywanie systemu operacyjnego na nowo

Jeżeli macie nośnik z instalatorem swojego systemu operacyjnego (np. bootowalny pendrive, czy płyta) i oryginalny klucz (jeśli jest wymagany, np. w systemach Windows), możecie po prostu uruchomić „z niego” swój komputer.

W tym celu wystarczy uruchomić komputer i na samym początku, jeszcze zanim załaduje się obecny system, wybrać nasze urządzenie (np. pendrive) w Boot Menu. Włącza się je zazwyczaj klawiszem Esc, F8, F9, F10, F11, F12, itp. – zazwyczaj przy starcie komputera na dole ekranu poinformuje Was on jakim klawiszem uruchamia się w nim Boot Menu.

Bo uruchomieniu komputera z urządzenia bootowalnego możecie rozpocząć instalacje nowego systemu operacyjnego. W przypadku większości nowoczesnych systemów operacyjnych będziecie mogli wybrać, czy chcecie postawić nowy system obok obecnego (mieć dwa systemy), czy usunąć wszystko, co związane ze starym systemem i zastąpić go nowym. W celu przeprowadzenia formatowania wybierzcie tę drugą opcję.