Jak włączyć BIOS w komputerze

BIOS
26 sierpnia 2021

Za pomocą BIOS możemy zmieniać wiele ustawień naszego komputera. Dzięki niemu możemy na przykład zmienić ustawienia Bootowania, w celu chociażby rozpoczęcia procesu instalacji systemu operacyjnego.

W tym przypadku nie ma jednego standardu.

Oznacza to, że nie na każdym urządzeniu da się włączyć BIOS w dokładnie taki sam sposób.

Nie jest to jednak dużym problemem. Najpopularniejsze metody bardzo często się powtarzają, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa przynajmniej jedna z nich zadziała w Twoim przypadku.

W tym poradniku opiszę cały proces wraz z najpopularniejszymi metodami na włączenie BIOS.

Krok 1: Uruchom komputer

Po uruchomieniu komputera jeszcze przed startem systemu operacyjnego bardzo często pojawia się ekran z np. logo producenta płyty głównej. Na nim bardzo często (zwykle w dolnej części ekranu) znajdziemy informacje na temat metod uruchamiania BIOS, czy BOOT Menu. Zwykle dowiemy się, że w celu uruchomienia BIOS należy nacisnąć i przytrzymać jeden z klawiszy od F2 do F12 i poczekać na włączenie BIOSu.

Jeżeli taka informacja nie wyskakuje, możemy wyszukać ją w internecie, wpisując w wyszukiwarkę nazwę płyty głównej lub jej producenta i frazę „how to enter BIOS”. Najlepszym pomysłem byłoby jednak sięgnięcie do oryginalnej instrukcji, jeżeli nadal ją gdzieś posiadamy.

Alternatywnie możemy rozważyć wciśnięcie jednego z klawiszy F2-F12 podczas włączania komputera. Nie polecam jednak klikania wszystkich klawiszy naraz w celu znalezienia właściwego, bo może skończyć się to np. nieoczekiwaną zmianą jakichś ustawień.