Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Płyta główna
26 sierpnia 2021

Płyta główna stanowi podstawowy element naszego komputera. Jest najważniejszym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę w momencie, w którym chcemy rozbudować go o nowsze części. 

Na płycie głównej możemy znaleźć między innymi rzeczy takie jak sloty na pamięć RAM, czy gniazdo na procesor. Nie wszystkie płyty mają identyczną budowę, dlatego np. kupując nowy procesor, powinniśmy w pierwszej kolejności upewnić się, czy na płycie możemy w ogóle  zamontować CPU z danym socketem.

Jeżeli nie chcemy kupować podzespołów dwa razy lub wymieniać płyty, nie ma miejsca na błędy. W takiej sytuacji nie powinniśmy zdawać się na „chyba”. Najlepiej to sprawdzić i na 100% upewnić się, jaki dokładnie mamy model płyty głównej.

W jaki sposób sprawdzić model płyty głównej w Windows?

1. Naciśnij kombinację klawiszy Windows + R lub wejdź w Menu Start i wybierz aplikację Uruchom.

2. Wpisz polecenie Msinfo32 i zatwierdź je klikając przycisk OK.

Msinfo32

3. W zakładce „Podsumowanie systemu” odszukaj pozycje „Producent płyty głównej” i „Produkt płyty głównej”.

Informacje o płycie głównej

Jak sprawdzić model płyty głównej na inne sposoby?

W sytuacji, w której nasz komputer nie działa lub z jakiejś przyczyny nie mamy możliwości albo nie chcemy sprawdzić modelu naszej płyty poprzez system operacyjny, możemy skorzystać z co najmniej kilku alternatywnych sposobów.

  • Znajdź dowód zakupu płyty głównej w postaci paragonu lub faktury i odczytaj stamtąd jej model.
  • Jeśli przechowujesz pudełka, znajdź to po płycie głównej i odczytaj z niego lub z instrukcji jej nazwę.
  • Jeśli zakup był dokonywany przez internet, spróbuj znaleźć historię zakupów w danym serwisie, albo przejrzeć stare maile z potwierdzeniem złożenia zamówienia. Istnieje spora szansa, że model będzie zapisany również tam.
  • Jeśli to laptop lub komputer stacjonarny z jakiejś serii, możesz znaleźć w internecie jego specyfikację. Trzeba jednak zachowywać z tym szczególną ostrożność, ponieważ często „bliźniacze” modele pomimo identycznego wyglądu mogą różnić się poszczególnymi podzespołami.