Jak zablokować dostęp do Facebooka?

Jak zablokować dostęp do Facebooka?
10 czerwca 2022

Nie wiem jak wygląda to u Was, ale osobiście przeglądając Facebooka i inne media społecznościowe, potrafię kompletnie stracić poczucie czasu. Co prawda „podglądanie” innych nie należy do moich największych pasji, ale nie da się odmówić tej platformie tego, że mimo wszystko — jest wciągająca.

Nieraz złapałem się na sytuacjach, w których wszedłem „tylko komuś odpisać”, a kończyłem po dwóch godzinach scrollowania zdjęć śmiesznych kotów i moich znajomych z króliczymi uszami — swoją drogą, głównie tych znajomych, co do których nawet nie pamiętam, skąd się znamy — dziwnym trafem to właśnie oni wyświetlają się u mnie najczęściej.

Jak możesz się domyślić, mógłbym przeżyć bez tego. I żyję. Dostęp do Facebooka i wielu innych mediów społecznościowych mam częściowo zablokowany już od kilku ładnych lat. Gdybym miał podsumować, przez ostatni rok spędziłem na nim łącznie jakieś 15 godzin, a mógłbym pewnie spokojnie spędzić 50 lub nawet 500 (to przecież niecałe 2 godziny dziennie).

O ile nie mam nic przeciwko przeglądaniu mediów społecznościowych (zwłaszcza jeżeli ktoś to lubi), wiem, że nie każdy musi chcieć spędzać tak swój wolny czas.

W tym poradniku dowiesz się:

Jak zablokować dostęp do Facebooka na komputerze?

Facebooka na komputerze najłatwiej zablokować wtyczkami do przeglądarki.

Wystarczy po prostu pobrać i skonfigurować taką wtyczkę, a skutecznie zablokuje nam ona dostęp do platformy lub jej wybranych funkcji.

W przypadku Facebooka mamy do dyspozycji dwie opcję:

  1. Wtyczka blokująca tablicę (z której sam korzystam) – pozwala ona zablokować element Facebooka, który wielu z nas pochłania najwięcej czasu. Nie odcinamy się jednak kompletnie, bo nadal mamy dostęp do funkcji Czatu i ostatnich powiadomień np. o zaproszeniach do znajomych. Według mnie to całkiem fajny kompromis dla tych, którzy nadal chcą korzystać (choć z umiarem) z tej platformy — a raczej chcecie, bo gdybyście nie chcieli — zamiast blokować dostęp, moglibyście rozważyć na przykład usunięcie konta. Jedną z tego rodzaju wtyczek jest np. Kill News Feed. Zobacz także: Jak zablokować jakąś stronę internetową?
  2. Wtyczka blokująca lub ograniczająca czas na danej stronie internetowej. Do blokowania stron polecam Block Site, które pozwala także określić, w jakie dni i godziny ma być blokowana dana strona. Jeśli chodzi o wyznaczanie maksymalnego czasu spędzanego na danej stronie internetowej, polecam Limit.

Jak zablokować dostęp do Facebooka na telefonie?

Moim zdaniem jednym z najlepszych pomysłów jest odinstalowanie aplikacji Facebooka i pozostawienie aplikacji Messengera. Dzięki temu macie nadal dostęp do funkcji czatu, ale nie przeglądacie tablicy i innych funkcji, do których dostęp możecie uzyskać np. wieczorem na komputerze.

Jeżeli to Wam nie odpowiada, oto alternatywy:

  1. Włączenie codziennego przypomnienia na Facebooku — Facebook pozwala na włączenie przypomnienia, które po upływie wskazanego czasu korzystania z Facebooka danego dnia przypomni nam, że przekroczyliśmy wyznaczony sobie dzienny czas. Można to ustawić poprzez wejście w Ustawienia (ikona zdjęcia profilowego w prawym górnym rogu aplikacji) -> Czas spędzony na Facebooku -> Zobacz narzędzia w sekcji „Zarządzaj swoim czasem” -> Codzienne przypomnienie (przestawić na „Wł.” i ustawić według własnych preferencji).
  2. Zablokowanie dostępu do aplikacji na telefonie — jeżeli chcesz, możesz zablokować dostęp do danej aplikacji bez konieczności jej odinstalowywania. Do tego celu można posłużyć się dedykowanymi aplikacjami jak np. Freedom (Android | iPhone) lub jeśli taką macie, użyć funkcji wbudowanej w telefonie (może różnić się w zależności od systemu operacyjnego, jego wersji, czy nawet nakładki producenta).