Jak wymyślić fajny nick do gry?

Jak wymyślić fajny nick?
12 kwietnia 2022

W większości gier multiplayer gracze posługują się nickami. To wirtualne pseudonimy, z których w przyszłości będą kojarzyć Was inni gracze.

Nick to Wasza wizytówka. Dobry, chwytliwy pseudonim może ułatwić Wam nawiązywanie nowych kontaktów, a nawet budowanie kariery.

W tym wpisie przedstawię kilka prostych porad na to, jak wymyślić dobry nick.

1. Wymyśl nick łatwy do zapamiętania

Dobry nick powinien być przede wszystkim łatwy do zapamiętania. Dzięki temu ludzie będą lepiej Cię zapamiętywać, co pozwoli Ci łatwiej zdobywać nowych znajomych, a nawet popularność.

Aby nick był łatwy do zapamiętania, powinien być w miarę krótki, łatwy do wymówienia i dobrze by było, by kojarzył się z jakimś istniejącym już słowem.

2. Zadbaj o to, by wymowa nicku była możliwa i po polsku i po angielsku

Nawet jeżeli grasz głównie z Polakami, na przyszłość zadbaj o to, żeby nick był możliwy do wymówienia także w języku angielskim (nawet jeśli ta wymowa będzie różniła się od oryginalnej).

Dla przykładu sam posługuję się czasami bardzo prostym nickiem: Czesiek. To znane w Polsce imię, które moim Polskim kolegom od razu zapada w pamięć. Nie mają z nim żadnego problemu. Problem zaczął się w momencie, w którym pod tym nickiem zacząłem grać z obcokrajowcami. Dosłownie żaden nie potrafił wymówić problematycznego „cz” i każdy nowo poznany na Discordzie gracz pytał mnie, jak wymawia się mój nick. Czasami ich uczyłem, a czasami poprzestawałem na tym, żeby nazywali mnie np. „Chester”.

Niby nic strasznego, ale to jednak dość kłopotliwe. Zwłaszcza jeśli planujecie profesjonalną, e-sportową karierę, postarajcie się, by Wasz nick nie był trudny do wymówienia.

3. Staraj się nie przesadzać z ilością cyfr

Cyfry w nickach z reguły wyglądają po prostu źle. Nick zaczyna wtedy przypominać jakieś skomplikowane hasło, a gdy cyfr jest więcej, innym jest po prostu ciężko go zapamiętać.

Co więcej, jeśli macie dużo cyfr, ktoś będzie mógł się bardzo łatwo pod Was podszyć. Dla przykładu, jeśli będziecie nazywali się maciek25123, a inny gracz zrobi konto maciek25723, osobiście bym Was nie odróżnił.

4. W nicku nie musisz podawać swojego regionu

Wiem, że końcówka PL w nicku może nieco zwiększyć Wasze szanse na poznanie rodaków w grach, ale w dzisiejszych czasach naprawdę nie jest to konieczne.

Wiele gier ma dedykowane serwery dla poszczególnych narodowości, a do większości popularnych tytułów w sieci znajdziecie także między innymi Polskie fora, Polskie Discordy, czy Polskie grupy na Facebooku, na których z łatwością będziecie mogli w razie potrzeby poznać innych graczy z Waszego kraju.

5. Unikaj zamieszczania wieku w swoim nicku

Pamiętam, że mając bodajże 13 lat wpadłem na genialny pomysł zrobienia sobie nicku Michał13. Gdy rok później miałem już lat 14, okazało się, że nicku nie mogę już w tej grze zmienić. Dziś minęło już ponad dziesięć lat, a mój nick w tej grze to nadal Michał13. O ile dziś się tym już za bardzo nie przejmuję (tym bardziej że od dawna w tę grę nie gram), nauczyło mnie to, żeby nigdy nie podawać swojego wieku w nicku.

Sposób można oczywiście obejść za pomocą podania swojego roku urodzenia, ale tego również nie polecam. Wygląda to z reguły dość źle i charakteryzuje to osoby, których nick był zajęty, albo po prostu nie miały pomysłu.

Co więcej, sam wiek często jest obiektem drwin wśród innych graczy. Czy to za mały, czy za duży, złośliwi zawsze chętnie zrobią sobie z niego pośmiewisko.

6. Wymyślając nick, pobaw się słowami

Bardzo często dobre nicki składają się z akronimów (skrótów innych słów).

Dla przykładu załóżmy, że chcecie zawrzeć w swoim nicku cechy swojego charakteru. Możecie wypisać je na kartce i z tych liter utworzyć swój nick w takiej kolejności, jaka Wam się spodoba:

  • Lojalność
  • Odwaga
  • Zapał
  • Nadgorliwość
  • Empatia
  • Lenistwo

W takim zestawieniu cech wyszedł nam całkiem nieźle brzmiący i wyglądający nick: Loznel.

W ten sposób możecie tworzyć całe mnóstwo nicków, a słowa nie muszą wcale odnosić się do Waszych cech charakteru.

Zamiast pojedynczych liter, możecie też zestawić ze sobą części danych słów, jak np.

  • Nadgorliwość
  • Zapał
  • Lojalność

Wynik: Nazaloj.

7. Poeksperymentuj z tłumaczeniami

Jeżeli chcielibyście skorzystać w nicku z jakiegoś konkretnego słowa lub wyrażenia, ale brzmi ono zbyt banalnie, albo jest zajęte, możecie sprawdzić w tłumaczy lub słowniku ich odpowiednik w innym języku. Dobrze spisują się tu między innymi nicki w języku łacińskim, które zazwyczaj wyglądają bardzo estetycznie i brzmią.

Przykładowy nick z tłumacza

8. Postaraj się, aby nick wyglądał estetycznie

Nawet jeżeli nick brzmi w miarę dobrze, ale wygląda niezbyt estetycznie, nadal będzie dość trudny do zapamiętania. Przede wszystkim unikaj nicków, które mają zbyt dużo samogłosek lub spółgłosek pod rząd.

Unikaj cyfr, szczególnie w innym miejscu niż na końcu lub na początku nicku. Ewentualnie mogą one zastąpić niektóre litery jak np. 4DAM zamiast ADAM, jednak ten zabieg jest przez wielu dość nielubiany.

Staraj się też nie przeplatać w dziwny sposób małych i wielkich liter w sposób tworzący swoistą „fAlĘ tEkStOwĄ”, która również nie wygląda najciekawiej.

9. Szukaj inspiracji w tym, co lubisz

Nie kopiuj pomysłów od innych i staraj się nie tworzyć swojego nicku z istniejących już słów czy wyrażeń. Bądź oryginalny.

Możesz jednak zainspirować się na przykład czymś, co lubisz.

Dla przykładu, jeśli lubisz jeść lody, możesz zawszeć część wyrazu lody (lub jednej z jego form w swoim nicku) i dopisać do niego jakąś fajnie brzmiącą końcówkę. Na przykład fajny mógłby być nick Lodoren albo bardziej zabawny nick Lodożer (wariacja słowa Lodożerca budząca skojarzenie z wyrazem Buldożer).

Takich nicków można wymyślać całe mnóstwo. Ogranicza Cię jedynie kreatywność i czas.

10. Skorzystaj z generatora

Jeżeli nie masz pomysłu na nick, możesz w znaleźć w sieci generator nicków, który w logiczny sposób wygeneruje dla Ciebie propozycje z losowego zlepku liter. Takie nicki bardzo często są naprawdę niezłe, a w razie potrzeby możemy je trochę zmodyfikować po prostu inspirując się ich fajną częścią.

Dobrym przykładem generatora nicków może być na przykład ten na stronie skalkuluj.pl.

Zrzut ekranu z genratora nicków Skalkuluj.pl

Wybrałeś swój nick? Wyszukaj go w internecie.

Jeżeli wybierzesz nick, warto byłoby wyszukać go w internecie (np. w Google). Upewnij się, że nie stanowi od np. nazwy firmy, czy nicku innej, znanej osoby. Warto jest też sprawdzić, czy nie jest on zarejestrowanym znakiem towarowym, by uniknąć nieprzyjemności, gdybyście np. zechcieli pod daną nazwą zacząć budować swoją popularność.

Zwłaszcza krótkie i proste nicki zwykle są zajęte przez wielu graczy, co później powoduje nieścisłości i problemy z dostępnością nicku w różnych grach. Zdecydowanie lepiej jest wymyślić coś oryginalnego i trzymać się właśnie tego.