Jak naprawić spadki FPS w grach

Spadki FPS
25 kwietnia 2022

Spadające FPS (klatki na sekundę) w grach mogą przekładać się na gorszą wydajność, czy przycinanie obrazu. Powodują one, że gra staje się mniej komfortowa, a my w rezultacie tego, zazwyczaj gramy po prostu gorzej.

W tym wpisie przedstawię kilka najpopularniejszych przyczyn spadków FPS w grach komputerowych, oraz zaproponuję możliwe rozwiązania.

Procesy działające w tle

Otwórz menedżer zadań i zobacz, które procesy mają największy wpływ na procesor, pamięć, czy dysk. Całkiem możliwe, że niepozorny antywirus, czy program graficzny, który jest otwarty w tle podczas rozgrywki, zabiera Ci całe mnóstwo zasobów, które mogą być cenne w grze.

Bardzo często wymagająca okazuje się np. przeglądarka internetowa, zwłaszcza jeżeli masz tendencje do korzystania z wielu otwartych kart jednocześnie.

Rozwiązanie: Sprawdź jakie procesy najbardziej obciążają Twój sprzęt i jeśli są zbędne, wyłącz je na czas gry.

Zbyt wysokie ustawienia graficzne gry

Nie znam ani jednej osoby, która nie lubi ładnej grafiki w grach. Zastanawialiście się jednak czemu aż tak wielu profesjonalnych graczy wcale nie gra na najwyższych ustawieniach graficznych pomimo posiadania topowych komputerów?

Zależy im przede wszystkim na wydajności i na tym, by mieć pewność, że choćby nie wiadomo co działo się na ekranie, FPSy nie spadną poniżej oczekiwanego przez nich poziomu.

Im lepsza grafika, tym niestety zazwyczaj mniej FPSów. Nie zachęcam do tego, by zawsze grać na najgorszej możliwej grafice, ale jeżeli narzekacie na ilość FPS, możliwe, że warto będzie pójść na kompromis i przynajmniej odrobinę zmniejszyć ustawienia.

Rozwiązanie: Wejdź w ustawienia gry i spróbuj je zmniejszyć. Zacznij od rzeczy zbędnych takich jak np. lepsze połyski, czy efekty. W skrajnych przypadkach możesz rozważyć także zmianę rozdzielczości na mniejszą. Zazwyczaj drastycznie pogarsza to jakość obrazu, ale różnice w ilości FPS potrafią być naprawdę spore.

Nieaktualne lub wadliwe sterowniki

Aktualne sterowniki (zwłaszcza do karty graficznej) potrafią znacznie poprawić wydajność w naszych grach, dlatego warto przynajmniej kilka razy w roku sprawdzić, czy nie wyszła ich nowsza wersja i rozważyć ich aktualizacje.

Rozwiązanie: W zależności od posiadanych przez Ciebie podzespołów sprawdź strony lub oprogramowania producentów, albo spróbuj zaktualizować sterowniki przez wbudowany w system operacyjny menedżer urządzeń.

Niewystarczający sprzęt

Czasami nie chcemy tego przyznać, ale problem może wynikać po prostu z tego, że nasz sprzęt jest za słaby. Albo gra, w którą próbujemy grać, jest najnowszą produkcją, a podzespoły naszego komputera mają już ponad 10 lat, albo posiadamy w naszym komputerze zintegrowaną kartę graficzną.

Rozwiązanie: Jeżeli masz pewność, że winny jest sprzęt, rozważ wymianę poszczególnych komponentów lub zakup nowej maszyny. Jeśli nie masz, warto zainwestować także w dysk SSD i dedykowaną, a nie zintegrowaną kartę graficzną.

Przegrzewający się sprzęt

Problemem wydajności naszych podzespołów mogą być też ich zbyt duże temperatury. Jeżeli Twój procesor lub karta graficzna się przegrzewają, mogą nie być w stanie pracować tak dobrze, jak mogłyby przy normalnej temperaturze.

Rozwiązanie: Sprawdź temperatury swoich podzespołów (np. programem HWMonitor). Jeżeli poszczególne podzespoły się przegrzewają, upewnij się, że komputer nie jest zakurzony, oraz ma wystarczające i sprawne chłodzenie.

Gra zainstalowana na dysku HDD

Dyski SSD są dziś już niemal standardem, ale ze względu na duże pojemności i bardzo atrakcyjne ceny, wielu z nas nadal korzysta także z dysków HDD. Mają one jednak do siebie to, że działają znacznie wolniej, także w grach.

O ile nie widzę przeszkód, by starsze i mniej wymagające gry instalować na dyskach HDD, te, w których mamy problemy z FPS warto zainstalować na SSD. W moim przypadku sama zmiana instalacji gry z HDD na SSD dała skok z około ~65 na ~80 FPS, więc było warto.

Rozwiązanie: Instaluj bardziej wymagające gry na nowoczesnych, szybkich dyskach SSD.