Jak wyczyścić myszkę?

Mysz komputerowa
16 marca 2022

Myszy komputerowe brudzą się dość szybko, przez co czasami mogą nie tylko być niemiłe w dotyku, ale też niepoprawnie działać. Problemy ze scrollem, przerywanie działania, problemy z lewym lub prawym przyciskiem, to tylko część z kłopotów, które z tym małym urządzeniem może wywołać brud.

Wskazówka:

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem czyszczenia myszy odłączyć ją od komputera.

W tym poradniku odpowiem na następujące pytania:

Co jeśli myszka się źle ślizga, przerywa lub się zacina?

Jeżeli myszka słabo się ślizga, winne mogą być zabrudzenia na jej spodzie. W takiej sytuacji warto ją wyczyścić, zwracając szczególną uwagę na jej ślizgacze (małe, śliskie podkładki). Jednym z najpopularniejszych, sprawdzonych sposobów jest wykorzystanie płynu do szyb, którym można namoczyć wacik i dokładnie wymyć cały spód myszki.

Jeżeli myszka się przerywa lub zacina, winna może być też sama podkładka. Warto sprawdzić, czy nie ma na niej większych zabrudzeń lub nierówności. Zanim samemu zdiagnozujemy, że problemem jest niesprawne urządzenie, powinniśmy sprawdzić je także na innych podkładkach (najlepiej klasycznych, czarnych).

W przypadku myszy bezprzewodowych bardzo często problemem w takiej sytuacji jest słaby zasięg lub bateria.

Jak wyczyścić myszkę wewnątrz?

Zanim rozkręcisz swoją myszkę, dobrze się zastanów. Wiele z nich ma na sobie tak zwane ślizgacze, czyli małe podkładki, które umożliwiają wygodne i szybkie przesuwanie myszy po podkładce. Wierz mi lub nie, ale jeśli ich zabraknie, korzystanie z myszki będzie dość niewygodne. Jeżeli ich zerwanie będzie konieczne do rozkręcenia myszy, może pojawić się dodatkowy, mały kłopot.

Ślizgacze mają do siebie to, że po odklejeniu z reguły nie bardzo można je przykleić na nowo. Z tego powodu, jeżeli Wasza myszka ma ślizgacze i jesteście pewni, że chcecie ją rozkręcić, w pierwszej kolejności proponuję zamówić nowe ślizgacze (najlepiej do tego samego modelu). To zwykle koszt około kilkunastu złotych.

Zanim rozkręcicie myszkę, polecam jeszcze sprawdzić, czy Waszej usterki nie uda naprawić się bez tego. Przykładowo, w przypadku skaczącego scrolla w myszy, mi pomogło włożenie w szczeliny obok niego słomki i dokładne przedmuchanie tych okolic — jeżeli macie pod ręką, w takiej sytuacji jeszcze lepszą opcją mogłoby być użycie sprężonego powietrza. Nie trzeba było nic rozkręcać i kupować nowych ślizgaczy.

Jeżeli jesteście przekonani, że chcecie rozkręcić myszkę, przede wszystkim najpierw odłączcie ją od komputera. Jeżeli ten proces nie jest dla Was oczywisty, dla pewności zerknijcie do instrukcji lub znajdźcie jakiś filmik poradnikowy w sieci dla Waszego, lub podobnego, bliźniaczego modelu. Zwykle wystarczy zdjąć element obudowy (jeśli myszka na to pozwala), albo odkręcić jedną, czy kilka śrubek.

Po rozkręceniu myszki najlepiej delikatnie przedmuchać ją sprężonym powietrzem lub zgarnąć zabrudzenia innym sposobem, uważając jednak na to, by nie naruszyć żadnych elementów urządzenia.

Co zrobić jeśli myszka jest klejąca?

Jeżeli myszka „klei” się do dłoni lub po prostu nieprzyjemnie się ją użytkuje, najwyższy czas wyczyścić zewnętrzną część jej obudowy.

Do tego zadania można skorzystać między innymi z:

  • Wacika
  • Płynu do szyb lub spirytusu
  • Pędzla
Wskazówka:

Uważajcie, by używany przez Was płyn nie dostał się do wnętrza myszy. Podczas czyszczenia myszy omijajcie wszelkie szczeliny.

Wacik możecie namoczyć płynem do szyb i dokładnie wyczyścić klejące części obudowy. Niektóre myszy komputerowe mają boczne części wykonane z chropowatej gumy, którą dość ciężko dobrze wyczyścić wacikiem — w takiej sytuacji warto wykorzystać na przykład pędzel.