Co zrobić jeśli scroll w myszy wariuje i skacze?

Scroll myszy
30 sierpnia 2021

Bardzo często zdarza się, że podczas przewijania rolki w myszy przewija się do góry zamiast do dołu lub na odwrót.

Pomimo tego, że takie zjawisko występuje bardzo często, nie jest to poprawne zachowanie myszy i może oznaczać jej usterkę.

Jako że sam zmagałem się z tym problemem w wielu myszach, opiszę, co można zrobić, by zażegnać ten problem.

Upewnij się, że problem nie występuje w komputerze lub systemie operacyjnym.

To raczej mało możliwa ewentualność, jednak zawsze wypada zacząć od podłączenia myszki do innego komputera. Dzięki temu możemy upewnić się, że problem nie dotyczy naszego komputera, a samej myszki.

Alternatywnie możemy też podłączyć do naszego komputera inną myszkę, która działa w poprawny sposób.

Jeżeli problem występuje nadal, prawdopodobnie winowajcą jest sam sprzęt.

W takim wypadku, jeśli chcemy naprawić myszkę — mamy co najmniej trzy wyjścia.

1. Serwis

Jeżeli myszka była droga, warto oddać ją w ręce profesjonalistów. Jeżeli nadal jest objęta gwarancją, warto z tego skorzystać, zanim zaczniemy niepotrzebnie majsterkować na własną rękę. Jak wiemy, takie próby nierzadko potrafią poskutkować pogłębieniem usterki i stwierdzeniem „winy użytkownika” jeśli jednak zdecydujemy się reklamować sprzęt.

2. Prosty sposób bez rozkręcania myszy

Osobiście należę do tych osób, które mają problemy nawet z układaniem klocków lego. Zawsze pogubię jakieś części, albo coś zepsuję.

Z tego też powodu nigdy nie byłem fanem rozkręcania uszkodzonych sprzętów. W myszach dochodzi do tego także problem ślizgaczy, które w tym celu zazwyczaj trzeba odkleić — wiąże się to zwykle z koniecznością wymiany ich na nowe, których możemy wcale nie mieć pod ręką.

Na szczęście istnieje pewien sposób, który pomógł już wielu użytkownikom. Pomógł także mnie, po tym, gdy zmagałem się z niedziałającą rolką przez pół roku.

Chodzi o to, że bardzo często tego rodzaju awarię scrolla powoduje zebrany brud. W tym celu w przerwę (swoistą szczelinę) między rolką a obudową myszy możemy wsadzić zgiętą słomkę do picia (nie musicie zginać jeśli wejdzie bez tego) i ostrożnie przedmuchać wnętrze myszy. Należy jednak uważać, żeby niczego przypadkiem nie uszkodzić i nie „wdmuchać” w ten sposób do wnętrza myszy własnej śliny.

3. Rozkręcenie i kompleksowe wyczyszczenie myszy w okolicach scrolla

Bardzo skuteczny sposób, który pozwala kompleksowo wyczyścić wnętrze naszej myszy.

W wielu modelach myszy do rozkręcenia niezbędne jest jednak zdjęcie ślizgaczy. Z reguły nie da się ich później za bardzo założyć z powrotem, przez co w pierwszej kolejności sugerowałbym się upewnić, czy posiadacie zapasowe ślizgacze, a jeśli nie — rozważyć ich zakup.