Jak sprawdzić Temperaturę Procesora w Windows 10

Jak sprawdzić temperaturę procesora
7 lutego 2022

Od czasu do czasu warto sprawdzić temperaturę naszego procesora. Dobrze jest zobaczyć, czy przypadkiem nie jest ona za wysoka i czy nasz komputer przesadnie się nie przegrzewa pod dużym obciążeniem.

Temperaturę procesora można bardzo łatwo sprawdzić dzięki dedykowanym, darmowym programom. Jednym z nich jest HWMonitor. Jego instalacja jest bardzo prosta, a on sam nie zajmuje wiele miejsca na dysku. Choć można odinstalować go od razu po wykonanej czynności, zalecam kontrolę temperatur Waszego procesora przynajmniej raz na jakiś czas. Jest to dość istotna wiedza jeśli zależy nam na przedłużeniu żywotności naszego sprzętu.

Informacje o temperaturze procesora znajdziemy w zakładce z nazwą naszego procesora w sekcji Temperatures.

Program podaje temperatury osobno dla każdego rdzenia. W lewej kolumnie znajdziemy wartość obecną, w tej pośrodku minimalną, a w tej po prawej stronie maksymalną.

Temperatury procesora

Jak widać, w moim przypadku obecne temperatury to około 38°C. Nie robię nic wymagającego (mam otwartą jedynie przeglądarkę internetową i kilka drobnych programów). Jest okej.

Jak sprawdzić temperaturę procesora bez programu?

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy sprawdzać temperatury procesora programem, możemy alternatywnie zrobić to w BIOS. Jest to nieco bardziej zaawansowana metoda, dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Choć to niemal równie dobra metoda jak sprawdzanie temperatury w HWMonitor, prawdopodobnie nie dowiemy się z niej np. jaka była minimalna, czy maksymalna temperatura procesora. Są to dość istotne informacje, dlatego jeżeli macie możliwość, mimo wszystko polecałbym skorzystanie z programu.

Zobacz: Jak włączyć BIOS w komputerze

Jaka powinna być temperatura procesora?

Procesor procesorowi nierówny. Wszystko zależy od danych podanych przez producenta.

Ogólnie przyjmuje się jednak, że w spoczynku procesor powinien mieć temperaturę około 30-40°C, a pod obciążeniem około 60-70°C. Temperatura naszego procesora nie powinna przekraczać ~90°C. Jeśli tak się dzieje, zalecamy wyłączenie komputera i prace nad obniżeniem jego temperatury.

Temperatury w laptopach zwykle są trochę wyższe od tych w komputerach stacjonarnych.

Jak obniżyć temperaturę procesora?

Temperatura procesora zależy w dużej mierze od jego obciążenia. Naturalną odpowiedzią jest więc to, by obciążać go nieco mniej.

Na ilość stopni Celsjusza w naszym procesorze składa się jednak nieco więcej czynników. O nie również warto zadbać.

Przede wszystkim można:

  • Wyczyścić nadmiar kurzu z wnętrza komputera.
  • Zadbać o lepszą wentylację.
  • Wymienić pastę termoprzewodzącą.

Nie zalecamy jednak podejmowania tych kroków samemu bez specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego sprzętu.