Jak otworzyć folder AppData w Windows

Folder AppData w Windows
9 lutego 2022

W folderze AppData przechowywane są dane programów. Znajdziemy tam między innymi ich pliki konfiguracyjne, czy pliki pamięci podręcznej.

Domyślnie folder jest ukryty przed użytkownikami, ponieważ z reguły nie potrzebujemy do niego dostępu.

Uwaga! Nieprzemyślane akcje związane z tym folderem mogą także wpłynąć na to, jak będą działać poszczególne programy.

Czasami jednak potrzebujemy dostępu do folderu AppData, ponieważ dzięki temu możemy uzyskać dostęp do ważnych informacji lub naprawić jakiś błąd w danym programie.

Otwieranie folderu AppData

1Naciśnij kombinację klawiszy WINDOWS + R.

Jeżeli okno uruchamiania się nie otworzy, alternatywnie wejdź w Menu Start (pasek zadań) i wpisz Uruchamianie wybierając opcję o tej właśnie nazwie.

2W oknie uruchamiania wpisz %appdata%.
Uruchamianie AppData
3Naciśnij Enter lub kliknij na przycisk OK.

Po wykonaniu tych czynności powinien otworzyć się folder AppData lub AppData/Roaming. Jeśli otworzy się ten drugi, a potrzebujesz dostępu do AppData, naciśnij na górze okna na nazwę „AppData” (w polu ze ścieżką).

Przechodzenie do folderu AppData

Czy można usunąć folder AppData?

Usuwanie folderu AppData jest niewskazane, ponieważ znajdują się w nim ważne dla programów dane. Jeżeli nie potrzebujesz jakichś programów, po prostu je odinstaluj, kasując przy tym jednocześnie ich dane.

Nawet jeżeli folder AppData waży zbyt dużo i zajmuje sporo miejsca na dysku, po prostu usuń to, co jest ci zbędne. W przypadku masowego usuwania bez zastanawiania się możesz przypadkiem skasować coś istotnego.