Ile waży Windows 10

Ile waży Windows 10
11 lutego 2022

Instalując system operacyjny, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko wymagania dotyczące podzespołów, ale i te związane z dostępnym miejscem na dysku.

W tym wpisie odpowiem na najczęściej zadawane pytania dotyczące wagi systemu Windows 10.

Ile waży instalator Windows 10

Być może planujesz zainstalować system operacyjny za pomocą pendrive lub dysku zewnętrznego. W takim przypadku powinieneś upewnić się, czy aby na pewno masz na nim wystarczająco dużo miejsca.

Sam instalator Windows 10 może ważyć bowiem około 4-6 GB. Warto więc przygotować przynajmniej pendrive z ~8 GB dostępnego miejsca.

Ile waży system Windows 10

Waga systemu operacyjnego po zainstalowaniu jest większa od wagi instalatora.

System Windows 10 po zainstalowaniu może zajmować około 20-25 GB.

Do jego instalacji zaleca się jednak posiadania minimum 32 GB wolnego miejsca.

Jaki duży powinien być dysk pod Windows 10

Choć w teorii 32 GB powinny nam wystarczyć, w praktyce musimy pamiętać, że prawdopodobnie na naszym komputerze lub dysku będziemy chcieli mieć coś więcej niż sam system.

Dla większości użytkowników zalecałbym minimum 128 GB dostępnego miejsca. Jeżeli gracie lub macie sporo plików, czy ważnych programów, dobrze będzie mieć co najmniej 512 GB, albo nawet 1 TB (w dzisiejszych czasach jedna gra potrafi ważyć nawet do około 200 GB).

Można co prawda zaobserwować trend kupowania dysków jedynie pod system. W tym celu najczęściej kupuje się szybkie dyski SSD o stosunkowo małej pojemności.

Na czas pisania tego wpisu uważam, że ceny dysków SSD są już na tyle przystępne, że warto zdecydować się na minimum 256 albo nawet 480 GB (w przypadku graczy i bardziej wymagających użytkowników). Na dysku SSD warto przechowywać nie tylko system, ale i najpotrzebniejsze programy, do których potrzebujemy większej wydajności.

Na sam system z kolei można zdecydować się np. na SSD o pojemności ~128 GB.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować system także na tradycyjnym, tańszym dysku HDD. Jego działanie będzie jednak wówczas mniej płynne, dlatego w większości przypadków polecam zdecydowanie się na SSD.