Jak skrócić zbyt długi link?

Jak skrócić link?
1 lipca 2022

Jeżeli choć raz przytrafiła Wam się sytuacja, w której próbowaliście wysłać komuś link długi na co najmniej kilka linijek — prawdopodobnie chcieliście go jakoś skrócić.

Zbyt długie linki mogą nie mieścić się w limitach serwisów społecznościowych, budzić dziwne podejrzenia, czy po prostu źle wyglądać.

W tym poradniku dowiesz się:

Jak skrócić link?

Aby skrócić link, wystarczy wybrać jeden z wielu serwisów, które na to pozwalają.

Z tych bardziej popularnych możecie zainteresować się między innymi:

W większości tego rodzaju narzędzi nie trzeba się nawet rejestrować. Wystarczy podać link docelowy i wygenerować jego skróconą wersje. Jeśli jest to możliwe, warto jednak rozważyć założenie konta, ponieważ niektóre takie serwisy pozwalają na śledzenie statystyk (m.in. ilości kliknięć w dany link).

Dlaczego warto używać skracaczy linków?

Większość z nas ma ku używaniu skracaczy inne powody, oto kilka z tych najpopularniejszych:

  • Skrócone linki są po prostu krótsze. Budzą z reguły mniejsze obawy niż linki, które swoją długością przypominają jakiś elaborat (np. linki do map z koordynatami, lub do sklepu z ustawionymi wieloma filtrami wyszukiwania).
  • W wielu narzędziach do skracania linków możemy śledzić statystki, dzięki czemu możemy mieć podgląd na to ile osób klika w nasze linki.

Na co powinniśmy uważać skracając linki?

  • Linki ze skracaczy budzą podejrzenia. Nie wiem jak Wy, ale gdy ja widzę link np. z bitly, zawsze zastanawiam się, dlaczego autor chciał „ukryć” treść swojego linka. Czy to przypadkiem nie jakieś oszustwo? Istnieją pewne strony internetowe, które bez wchodzenia na daną witrynę potrafią odkryć link z danego przekierowania, jednak warto mieć na uwadze to, że wielu internautów z tego nie korzysta i po prostu omija wszelkie podejrzane linki, w tym te ze skracaczy z „dziwną” końcówką .ly i jakimiś losowymi znakami po slashu.
  • Link ze skracacza może wygasnąć. Jeżeli chcecie go opublikować np. na kanale YouTube czy na stronie internetowej i o nim zapomnieć na kilka lat, może okazać się, że po jakimś czasie wygaśnie i będzie niedostępny.

Czy warto mieć własny skracacz linków?

Jeżeli posiadacie własną domene, możecie w banalny sposób zbudować własny „skracacz”. Istnieje do tego cała masa oprogramowań, czy nawet gotowych pluginów do WordPress.

Takie skracacze to nic innego jak zwykłe przekierowania, do których można np. dorobić dodatkowy moduł statystyk.

Skracacz pod własną domeną może być lepszym pomysłem, ponieważ Wasi odbiorcy powinni mniej bać się klikać w Wasze linki niż w linki do nieznanych im, zagranicznych stron, które kojarzą im się z oszustwami. Jeżeli skracacie wiele linków, a macie własną domenę, zdecydowanie polecałbym rozważenie tego rozwiązania.