Jak zmienić rozdzielczość filmu?

Zmiana rozdzielczości filmu
8 sierpnia 2022

Zbyt duża rozdzielczość filmu może powodować, że plik będzie zbyt duży. Może zdarzyć się wtedy tak, że nie będzie tego filmu dało się wgrać na dany serwis, lub film będzie się zacinał wielu użytkownikom posiadającym słabsze urządzenia, lub wolniejsze połączenia internetowe.

Zbyt mała rozdzielczość to również ryzyko braku możliwości wgrania filmu. Oprócz tego taka rozdzielczość może po prostu przekładać się na znacznie gorszą jakość filmów, zwłaszcza na urządzeniach o dużych ekranach.

Najlepszym sposobem jest zwykle dostosowanie rozdzielczości do standardów rekomendowanych przez dany serwis, na którym chcemy umieścić swój film. Jedną z najbardziej uniwersalnych rozdzielczości filmów zapewniających zwykle „złoty środek” na czas pisania tego wpisu jest FULL HD (1920 x 1080).

Zmiana rozdzielczości filmu w programie do montowania

Zmienianie rozdzielczości filmu w programie do montowania może różnić się w zależności od tego, jaki program wybierzemy. Najlepiej wyszukać w internecie instrukcji pasującej do posiadanego przez Was programu i jego wersji.

Zazwyczaj w takich programach można zmienić rozdzielczość podczas tworzenia nowego projektu, oraz wybierając ustawienia renderowania. Pamiętajcie jednak, że jeżeli film został już nagrany np. w rozdzielczości HD, choć teoretycznie będziecie mogli go wyrenderować np. w większym 4k, nie wpłynie to pozytywnie na jego jakość. Wyrenderowanie w mniejszej rozdzielczości może z kolei pogorszyć jakość filmu (zwłaszcza na większych urządzeniach), ale pozwoli na zmniejszenie wagi pliku.

Wniosek jest prosty: jeżeli chcecie wrzucać filmy w jakiejś konkretnej rozdzielczości, najlepiej od razu w niej nagrywajcie. Zazwyczaj w ustawieniach kamery (nawet tej wbudowanej w telefon) powinna być opcja pozwalająca na zmianę rozdzielczości. Nie zawsze będą tam dostępne wszystkie popularne rozdzielczości, ale zwykle wybór jest całkiem spory.

Zmiana rozdzielczości w darmowym narzędziu online

Jeżeli nie chcecie używać programu do montowania, możecie znaleźć w sieci narzędzie online pozwalające na zmianę rozdzielczości filmu. Po prostu wpiszcie w wyszukiwarkę frazę „Video Resizer” lub podobna, a prawdopodobnie znajdziecie całe mnóstwo takich narzędzi — do wyboru, do koloru. Ja w ten sposób trafiłem np. na to narzędzie, które pozwala zmienić rozdzielczość na taką, która jest dopasowana np. do YouTube, Instagrama, Facebooka, czy Twittera — jest to naprawdę wygodne, bo nie musimy szukać wymiarów czy proporcji na własną rękę.

Zwykle wystarczy wgrać film, określić oczekiwaną przez nas rozdzielczość i po jakiejś chwili można uzyskać gotowy rezultat (o ile film nie waży przesadnie dużo).

Pamiętajcie jednak, że podobnie jak w przypadku zmiany rozdzielczości w programie, zmiana rozdzielczości w narzędziu online może wpłynąć nie tylko na wagę i rozmiar filmu, ale też na jego jakość.