Jak cofnąć wysłanego Maila?

Jak cofnąć wysłanego Maila?
24 czerwca 2022
Wskazówka:

Aby cofnąć wysłanego maila, kliknijcie przycisk Cofnij lub Anuluj w komunikacie pojawiającym się po wysłaniu danego maila. Jeżeli taka opcja się pojawi, na użycie jej jest zwykle bardzo mało czasu, dlatego warto spróbować zrobić to jak najszybciej.

Zdarzyło Wam się kiedyś wysłać maila na zły adres? A może przez przypadek wysłaliście go zbyt szybko, nie dokańczając jego treści?

Mnie przytrafiło się to naprawdę wiele razy, a na pomysł napisania tego poradnika wpadłem wczoraj, gdy znów zaliczyłem tego rodzaju wpadkę.

W tym poradniku dowiecie się:

W jaki sposób można cofnąć wysłanego Maila?

Mam dla Was dwie wiadomości. Dobrą i złą.

Dobra jest taka, że maila teoretycznie da się cofnąć, a zła taka, że jeżeli czytacie teraz ten wpis — prawdopodobnie jest już za późno.

W wielu programach pocztowych można cofnąć/anulować maila do około 20 sekund po jego wysłaniu.

Zwykle wystarczy kliknąć przycisk Cofnij lub Anuluj w momencie, w którym wyskoczy komunikat o wysłanej wiadomości (tak można zrobić to na przykład na Gmailu).

Aby zwiększyć czas, w którym można anulować wysyłkę maila, lub w ogóle włączyć taką opcję, wejździe w swoim programie pocztowym do ustawień i określcie ustawienia dla opcji Cofania wysyłania. Na przykład, w przeglądarkowym kliencie Gmaila wystarczy otworzyć Ustawienia -> Zobacz wszystkie ustawienia i ustawić wybrany czas w poleceniu „Cofnij wysyłanie”.

Co zrobić jeśli wysłanego Maila nie da się już cofnąć?

Niestety, ale odpowiedź brzmi: „to zależy”.

Jeżeli wysłaliście niekompletnego maila, zwykle wystarczy odpowiedzieć na poprzedniego i napisać kontynuację w drugim mailu, dodatkowo przepraszając za omyłkowe wysłanie maila zbyt szybko. Jeżeli bardzo się tego wstydzicie, zawsze możecie spróbować zwalić winę na kota, który przeszedł przez klawiaturę… No chyba, że nie macie kota.

Jeżeli wysłaliście maila do innej osoby niż do tej, do której miał on pierwotnie trafić, możecie tę osobę przeprosić i wysłać maila jeszcze raz do właściwego adresata. Gorzej jeżeli doszło do wycieku jakichś poufnych informacji, czy danych osobowych. Wówczas problem może być nieco bardziej skomplikowany, ale w tym jako gość od poradników typu „gdzie i co kliknąć” nie jestem w stanie Wam fachowo pomóc.

Trzecim przypadkiem może być sytuacja, w której poniosły Was emocje i napisaliście coś, czego napisać nie powinniście, lub sytuacja, w której napisaliście np. coś nieaktualnego. W takim przypadku również możecie spróbować wysłać kolejnego maila ze sprostowaniem i ewentualnymi przeprosinami.