Darmowe gry MMORPG

Darmowe gry MMORPG
5 października 2022

Gatunek MMORPG towarzyszy mi od najmłodszych lat. Rywalizacja w świecie pełnym realnych graczy, a nie jedynie sztucznych NPC, zawsze przynosiła mi sporo radochy i satysfakcji.

Ograłem całe mnóstwo tytułów, dyskutowałem na ich temat z niezliczoną ilością zapaleńców tego gatunku, więc jestem przekonany, że na poniższych listach niemal każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

Najlepsze darmowe gry MMORPG

Uwaga! W tym wpisie nie polecam między innymi Guild Wars 2 i Final Fantasy XIV Online. To rewelacyjne gry MMORPG, ale ich darmowość ogranicza się raczej do czegoś w rodzaju bardzo rozbudowanego triala. Jeżeli jednak Wam to odpowiada, na pewno warto sprawdzić także te dwa tytuły.

Lost Ark

Lost Ark to jeden z najnowszych dużych MMORPG. Choć w Koreii debiutował już lata temu, stojące za jego Europejskim wydaniem Amazon Games wypuściło go na Steamie w 2022 roku.

Choć swoim wyglądem, za sprawą izometrycznego rzutu, gra przypomina klasyczne ARPG takie jak na przykład Diablo, Grim Dawn, czy PoE, jest to pełnoprawny MMORPG.

Gra jest w pełni darmowa, choć jak chyba każdy tego rodzaju tytuł, ma mikropłatności. W tym przypadku nie należą one ani do najbardziej inwazyjnych, ani do najmniej odczuwalnych.

Sam gameplay jest tutaj niesamowity. Choć nie każdemu może spodobać się izometryczny rzut, muszę subiektywnie przyznać, że odczucia z walk są w tym tytule jednymi z najlepszych jakie doświadczyłem w całej swojej przygodzie z gatunkiem MMORPG. Wszystko jest płynne i świetnie wyważone.

Radość z progresu jest duża, choć z autopsji wiem, że nie każdemu do gustu musi przypaść end game, który dość mocno koncentruje się wokół tak zwanych daily i posiadania wielu alternatywnych postaci.

Niemniej, warto spróbować, bo jest to jedna z najlepszych, najpiękniejszych, a zarazem najpopularniejszych gier MMORPG dostępnych na rynku.

RuneScape

RuneScape co prawda nie zdobył w Polsce takiej popularności jak na przykład Tibia, ale nie zmienia to faktu, że to wciąż jeden z topowych tytułów MMORGP na całym świecie. Ogromnymi liczbami cieszą się zarówno nowoczesna wersja RuneScape, jak i OSRS, czyli lasyczna wersja gry bazująca na jej stanie z 2007 roku.

Gra jest darmowa, choć do komfortowej rozgrywki warto rozważyć zakup tzw. bonda (czegoś w rodzaju konta premium), który umożliwi nam uzyskanie dostępu do wszystkich funkcji gry. Kosztuje on około 30-40 złotych miesięcznie, ale w razie potrzeby można go zakupić także za walutę dostępną w grze.

Uważam, że każdy fan gatunku powinien choć spróbować RuneScape, bo poza świetnymi questami i znanym nam wszystkim grindem mobów, gra oferuje także wiele innych aktywności jak na przykład zaawnsowany crafting, czy levelowanie poziomów różnych specjalizacji.

Zarówno RuneScape jak i OSRS posiadają swoje w pełni grywalne odpowiedniki w postaci gier mobilnych. Może to być istotne dla osób, które rzadko grają na komputerze.

Albion Online

Albion Online to nowoczesny, darmowy MMORPG o izometrycznym rzucie, nastawiony dość mocno na kooperację.

Do największych zalet tej gry należy niewątpliwie zaliczyć jej ekonomię napędzaną przez graczy, oraz tętniące życiem miasta, w których spotkamy całe mnóstwo graczy, jak za dawnych MMORPGowych czasów.

Sama rozgrywka jest jednak dość nietypowa i nie musi przypaść do gustu każdemu. Każda śmierć naszej postaci wiąże się z uszkodzeniem lub nawet całkowitą utratą ekwipunku. Choć gra jest zdecydowanie jednym z najlepszych darmowych MMORPG dostępnych na rynku, nie jest to najlepszy wybór dla tak zwanych „casuali” i osób, które szukają spokojnej rozgrywki na nudne, niedzielne popołudnia.

Gra jest dostępna w języku polskim i posiada swój świetnie działający, mobilny odpowiednik. W grze można zakupić konto premium, oraz złoto.

Margonem

Długo zastanawiałem się, czy wrzucić na tę listę Margonem, czy może Tibię. Obie gry cieszyły się w Polsce naprawdę ogromną popularnością, ale to właśnie ten pierwszy tytuł wywodzi się z naszego kraju.

Jako że ta lista (jak każda inna tego typu) jest subiektywna, a ja w Margonem spędziłem tysiące godzin, uznałem, że polecę Wam właśnie ten tytuł.

Przede wszystkim, Margonem wyróżnia się na tle innych MMORPG czymś więcej niż tym, że można w nie grać przez przeglądarkę. Gra daje ogromną swobodę i jest naprawdę jednym wielkim sandboxem. W grze istnieje cała masa tak zwanych przedziałów levelowych, dzięki czemu nie musicie wbijać maksymalnego poziomu by dojść do tzw. Endgame (którego nomen omen, za bardzo tutaj nie ma).

Całe mnóstwo graczy decyduje się na aktywną grę np. na 60 poziomie, który można wbić w kilka-kilkanaście godzin, a zabawy na nim jest na co najmniej kilka tysięcy. Z popularniejszych przedziałów mogę wymienić między innymi ~60 lvl, ~70 lvl, ~85 lvl, ~120 lvl, ~163 lvl, ~210 lvl, 300+ lvl, ale jest tego znacznie więcej. Na każdym z nich znajdziecie wielu graczy i czeka na Was sporo rywalizacji.

Gra jest darmowa i dostępna w języku polskim. Mikropłatności są, ale przyznam szczerze, że w większości nie są niezbędne do gry. Ważne są przede wszystkim kamienie teleportacyjne, które pozwalają szybciej przemieszczać się po krainie — koszt kamieni na jedną postać to zwykle około kilkudziesięciu złotych, choć znajdą się i osoby, które ustawiają całe mnóstwo kamieni czerwonego smoka do mniej standardowych lokalizacji — wówczas kosztuje to znacznie więcej. Znam jednak świetnych graczy, którzy osiągnęli w Margonem bardzo dużo wydając przez całą swoją rozgrywkę w granicach 20-50 złotych, a zapewniło im to lata dobrej zabawy, dlatego przesadnie bym się mikropłatnościami nie zrażał.

W Margonem wciąż grają tysiące osób każdego dnia i uważam, że jeśli szukacie fajnego MMORPG w języku polskim, nadal warto zacząć swoją przygodę.

Neverwinter

Tworząc tę listę zupełnie nie patrzyłem na grafikę poszczególnych gier… I zupełnym przypadkiem wyszło tak, że przedstawiłem praktycznie wyłącznie gry z izometrycznym rzutem.

Jeżeli szukacie pełnoprawnego MMORPG z tradycyjnym rzutem z trzeciej osoby, jeśli chodzi o w pełni darmowe gry (a nie triale), jednym z najlepszych możliwych wyborów na ten moment jest Neverwinter.

Neverwinter czasy świetności ma już co prawda raczej za sobą, ale to wciąż grywalna i całkiem popularna, darmowa gra MMORPG 3D.

Path of Exile (ARPG z elementami MMORPG)

Wiem, PoE nie jest MMORPGiem. Jest to jednak jedna z najlepszych darmowych gier w swoim gatunku i posiada dużo elementów wspólnych z MMORPG (możemy rywalizować i handlować z innymi graczami, da się z nimi kooperować, a także spotykać ich w miastach).

Choć gra jest raczej zinstancjonizowana i bardziej przypomina np. Diablo niżeli World of Warcraft, jest to jedna z najlepszych możliwych propozycji, także dla zagorzałych fanów gatunku MMORPG.

Gra jest niezwykle złożona i pozwala na ogromną swobodę przy budowaniu własnej postaci. Cieszy się ona naprawdę dużą popularnością, bo przy startach nowych lig na samym Steamie potrafi bawić się w nią ponad 100 000 osób jednocześnie.

Jest to też jedna z najbardziej darmowych gier na tej liście, bo istotne mikropłatności w niej to przede wszystkim dodatkowe miejsce w depozycie. Poza tym, wszystko jest raczej mało istotne, a nawet bez dodatkowego miejsca da się grać i cieszyć się dobrą zabawą.

Inne gry, o których warto wspomnieć

Jeżeli żadna z wyżej wymienionych gier Was nie zainteresowała, oprócz nich, z darmowych tytułów mógłbym polecić Wam zwrócenie uwagi także na między innymi:

  • Drakensang Online
  • Tibia
  • EVE Online (trochę inny typ rozgrywki, ale jakby nie było, też MMORPG)
  • EverQuest II

Jeżeli jesteście zainteresowani poniżej przedstawiam także drobną listę świetnych gier MMORPG w rozsądnej cenie, bez obowiązkowego miesięcznego abonamentu:

  • Guild Wars 2
  • New World
  • Elder Scrolls Online
  • Black Desert

Na promocji każdą z tych gier idzie dorwać za jakieś jednorazowe ~50-150 złotych (Black Desert nawet o wiele taniej), czyli cenę nie większą niż ta potrzebna do komfortowego grania w wiele darmowych MMORPG z mikropłatnościami. Oczywiście w tego rodzaju grach też się one pojawiają, ale z reguły nie są aż tak istotne (wyjątkiem może być właśnie BDO, które na promocji czasami da się kupić za około 4 złote).