Fajne darmowe gry na Steam w 2023

Fajne, darmowe gry na Steam
23 listopada 2022

Nie lubicie wydawać pieniędzy na gry? A może chcecie po prostu spróbować czegoś nowego i nie musieć za to płacić? Choć Steam oferuje naprawdę niezłą politykę zwrotów, sam czasami mam ochotę przetestować kilka nowych tytułów, więc wolę, gdy są one darmowe.

A dobrych darmowych gier nie brakuje, co pokażę na poniższej liście. W głównej części tego „rankingu” starałem się zawrzeć tytuły z różnych gatunków, tak, żeby każdy mógł łatwiej znaleźć coś dla siebie.

Kolejność poszczególnych tytułów jest przypadkowa.

Counter-Strike: Global Offensive

Klasyczna strzelanka z serii, na której wychowały się całe pokolenia. Krótkie dwuminutowe rundy, w których mierzą się ze sobą dwie drużyny. Gra jest bardzo mocno nastawiona na tzw. „skilla”, czyli liczą się w niej umiejętności poszczególnych graczy i ich taktyka. Szczęście ma marginalne znaczenie, a o żadnym Pay2win nie ma mowy, bowiem mikropłatności ograniczają się do zakupu skinów do broni, które są jedynie tzw. „kosmetyką” i w żadnym stopniu nie wpływają na celność czy inne rzeczy, które mogłyby się przełożyć na to jak dobry jest dany gracz.

Tym co warto kupić jeżeli gra przypadnie Wam do gustu, jest ewentualne, niedrogie ulepszenie statusu do „Prime” (na moment pisania tego wpisu niecałe 70 zł). Oprócz tego, że będziecie mogli dzięki temu otrzymywać np. losowe skrzynie ze skórkami do broni, Prime będzie dobierał Wam graczy, którzy również mają ten status, co powinno pozwolić na rzadsze spotykanie cziterów (oszustów grających z programami wspomagającymi rozgrywkę jak np. wallhack umożliwiający widzenie przez ściany).

Zobacz na Steam

Path Of Exile

Lubicie bardzo szybkie, dynamiczne gry, które wymagają sporo myślenia i planowania naprzód? Jeśli tak, Path Of Exile może być strzałem w dziesiątkę.

Gra nie jest co prawda najprzyjemniejszym doznaniem dla nowicjuszy, zwłaszcza tych, którzy nie grali wcześniej w żadne ARPG, ponieważ, nie da się ukryć, że jest dość trudna, a wybrane byle jak umiejętności i źle dobrany ekwipunek mogą znacząco utrudnić Wam levelowanie i sprawić, że gra będzie bardzo nieprzyjemna. Jest to raczej tytuł dla tych, którzy chcą się w niego zagłębić lub przynajmniej na początku śledzić jakieś gotowe buildy przygotowane przez bardziej doświadczonych graczy.

Mimo tego gra oferuje wspaniałą zabawę i można w niej bardzo dużo kombinować. Nie jest to też żadne P2W, bo sklep z mikropłatnościami ogranicza się głównie do kosmetyki i rzeczy poprawiających wygodę naszej gry jak np. więcej miejsca w depozycie.

Jeżeli jesteście cierpliwi i nie boicie się stosunkowo wysokiego progu wejścia, zdecydowanie polecam. PoE ma potencjał na niemal nieskończoną zabawę.

Zobacz na Steam

Dota 2

Klasyka gatunku MOBA. Jedna z najbardziej rozbudowanych gier pod kątem esportowym. Cieszy się uznaniem wśród milionów fanów na całym świecie, a piosenka na temat tej serii już wiele lat temu przypadła do gustu nawet osobom, które nigdy nie grały w gry komputerowe.

Na moment pisania tego wpisu, Dota 2 jest grą, w której gracze e-sportowej sceny zdobyli dotychczas najwięcej nagród pieniężnych (1). Nic więc dziwnego, że tak wiele osób traktuję tę grę naprawdę profesjonalnie.

Zobacz na Steam

War Thunder

Lubicie wojenne gry multiplayer? Jeśli tak, ciężko o lepszy tytuł od War Thunder, zwłaszcza że gra jest dostępna za darmo.

W odróżnieniu od wielu tego rodzaju gier walczyć możecie w niej zarówno za pomocą czołgów, okrętów bojowych, jak i samolotów, co potrafi przełożyć się na niesamowite wrażenia. Jeden z najlepszych i najbardziej popularnych tytułów w swoim gatunku, zdecydowanie warto spróbować.

Zobacz na Steam

Guild Wars 2

Wygląda na to, że na tle innych gatunków, gry MMORPG nie cieszą się już tak wielką popularnością jak dawniej, ale wciąż jest to rodzaj rozgrywki uwielbiany przez całe mnóstwo graczy komputeorwych.

W końcu kto nie lubi wielkich, otwartych światów i spotykania mnóstwa graczy jak w niezwykle popularnych niegdyś w naszym kraju Metinie 2, czy Tibii.

Obecnie jednym z największych i najlepszych darmowych gier MMORPG jest Guild Wars 2. Gra jest bardzo przystępna dla tzw. „casuali”, czyli graczy, którzy nie poświęcają jej specjalnie dużo czasu, ale za sprawą naprawdę wymagającego umiejętności PvP, jest też dobrym wyborem dla tych bardziej „hardkorowych”, którzy chcieliby wziąć ją na serio. Gra jest dostępna za darmo, jednak z czasem, jeżeli przypadnie Wam do gustu, warto zaopatrzyć się w płatne DLC.

Zobacz na Steam

Inne ciekawe darmowe gry na Steam

Nie wszystkie gry dało się upchnąć w tym, jakby nie było, subiektywnym rankingu. Przede wszystkim, starałem się, żeby nie był on zdominowany przez jeden gatunek, dlatego, choć dobrych FPSów mogłem umieścić tu co najmniej ze trzy, postawiłem tylko na jednego (CS GO).

Oprócz wyżej wymienionych gier, na uwagę zasługują według mnie także między innymi:

  • The Sims 4 – bardzo fajny symulator pozwalający na stworzenie świata w uniwersum Sims, którego chyba żadnemu graczowi nie trzeba przedstawiać.
  • PUBG: BATTLEGROUNDS – strzelanka, battle royale.
  • Apex Legends – kolejna świetna strzelanka w trybie battle royale.
  • Lost Ark – izometryczny MMORPG z wybitnie dobrym i satysfakcjonującym systemem walki.
  • Albion Online – wyśmienity darmowy MMORPG o świetnej ekonomii. Niestety dość wymagający i mało wybaczający, więc raczej jest to gra dla koneserów gatunku.
  • SMITE – świetna MOBA, którą ciężko pomylić z jakąkolwiek inną ze względu na rzut kamery z trzeciej osoby, przypominające klasyczne MMORPG.
  • EVE Online – według wielu najbardziej skomplikowana gra multiplayer na świecie. To darmowe, osadzone w kosmosie MMO, wymaga od graczy naprawdę sporo, ale daje też mnóstwo świetnej zabawy i satysfakcji.
  • DCS World – wyśmienity choć stosunkowo skomplikowany symulator szturmowych odrzutowców. Podobnie jak wyżej wymieniony EVE Online, ma dość wysoki próg wejścia, ale jeśli lubicie walki samolotów, ciężko jest znaleźć coś lepszego.

Więcej darmowych gier na Steam możecie znaleźć w tym miejscu. Polecam zajrzeć, bo kryje się tam jeszcze więcej perełek. Jeśli chodzi o gry komputerowe, nastały naprawdę fajne czasy, ponieważ, jak widać, nie brakuje rewelacyjnych produkcji dostępnych w zupełności za darmo.