Czy czytnik e-booków czyta PDF?

Czy czytnik e-booków czyta PDF?
10 marca 2023

PDF to jeden z najpopularniejszych formatów do zapisywania i odczytywania dokumentów tekstowych.

To właśnie w nim bardzo często zapisywane są rozmaite teksty, instrukcje, czy nawet pełne wersje e-booków.

Jeżeli chcecie zdecydować się na zakup czytnika e-booków, a czytacie wiele PDFów, pewnie zastanawiacie się, czy będziecie mogli je komfortowo przeglądać na tym urządzeniu.

Jak czytać PDF na czytniku e-booków?

Najprostszą metodą na komfortowe czytanie PDF na czytniku jest przekonwertowanie go na format wspierany przez dany czytnik.

Wystarczy wyszukać w internecie frazę „konwerter PDF na FORMAT”. Na przykład, w przypadku Kindle i wielu innych czytników, najłatwiej jest wybrać format EPUB. W takim przypadku wystarczy wyszukać frazę „konwerter PDF na EPUB” i skonwertować swój plik np. za pomocą tej strony.

Niestety, jeżeli dany dokument ma dużo obrazków (zwłaszcza kolorowych), czytanie tego na czytniku może mijać się z celem. W takim przypadku dużo lepiej może sprawdzić się ekran telefonu, tabletu, lub komputera.

Czy Kindle czyta PDF?

Tak, większość modeli Kindle powinno poradzić sobie z odczytem PDF, aczkolwiek ze względu na możliwe problemy ze skalowaniem czcionek, polecałbym albo konwersje PDF do innego formatu (np. EPUB), albo wybranie stosunkowo dużego modelu (powyżej 8 cali).

Konwersję PDF do formatu EPUB można wykonać za pomocą jednego z wielu darmowych narzędzi online. Jest to bardzo proste i nie trzeba pobierać do tego żadnych dodatkowych programów.

Jaki czytnik e-booków do formatu PDF?

Aby wygodnie czytać pliki PDF na czytniku e-booków, warto mieć możliwość czytania w orientacji poziomej, a także mieć do dyspozycji lupę lub inne narzędzie pozwalające na powiększanie tekstu.

Niestety czytniki mogą nie pozwalać na powiększenie liter w dokumencie PDF, dlatego, jeśli myślicie o częstym czytaniu takich dokumentów, polecam relatywnie duże czytniki (minimum 8 cali).

Osobiście podchodzę do tego tematu tak:

  • Jeżeli PDF zawiera jedynie tekst lub obrazki są dla mnie mało istotne — konwertuję całość do EPUB i wrzucam na swój czytnik.
  • Jeżeli w PDF znajdują się jakieś ważne dla mnie obrazki lub konwersja z jakiegoś powodu się nie powodzi (np. tekst się strasznie rozjeżdża), czytam danego PDFa na telefonie, a na czytniku ograniczam się do tradycyjnych e-booków.

Oczywiście zamiast telefonu, możecie użyć np. tabletu, który rozmiarem może być bardziej zbliżony do Waszego czytnika. Co prawda telefon czy tablet to nie ten sam ekran co w czytniku, ale czasami w przypadku PDF będzie to po prostu wygodniejsza opcja.