Klawiatura AZERTY

Klawiatura AZERTY
11 stycznia 2023

Klawiatura AZERTY to układ klawiatury, który jest używany głównie w krajach francuskojęzycznych. W stosunku do najpopularniejszego układu QWERTY, cechuje się przede wszystkim zamienionymi pozycjami liter A i Q, Z i W, oraz przeniesionym M z prawej strony N na prawą stronę od litery L.

Jak zamienić klawiaturę AZERTY na QWERTY?

Jeżeli używasz języka polskiego, prawdopodobnie preferujesz układ QWERTY.

Możliwe, że kupiłeś klawiaturę AZERTY lub laptopa z taką klawiaturą i teraz zastanawiasz się jak zamienić ją na QWERTY bez kupowania nowego urządzenia.

Sposób jest bardzo prosty:

1. Zamień układ klawiatury w systemie operacyjnym. W przypadku Windows: Naciśnij klawisz Windows i spację, aby zmienić układ klawiatury (np. na Polski programisty) – jeśli go tam nie ma, wejdź w Ustawienia Językowe i dodaj tam preferowane przez Ciebie języki.

2. Opcjonalnie kup naklejki na klawiaturę, które pozwolą Ci oznaczyć poszczególne klawisze zgodnie z układem QWERTY. Komplet naklejek kosztuje zwykle od kilku do kilkunastu złotych. Jeżeli jednak nie patrzysz na klawiaturę podczas pisania, naklejki mogą być zbędne, ponieważ wystarczy, że zmienisz układ klawiatury w systemie.

Gdzie kupić klawiaturę AZERTY?

Dostępność klawiatur AZERTY na polskim rynku nie jest zbyt wielka, ponieważ takie klawiatury są w naszym kraju niezbyt popularne.

Jeżeli z jakiegoś względu chcesz zdecydować się na klawiaturę z takim układem, możesz np.:

1. Wyszukać klawiatury AZERTY w popularnych sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. Wybór nie jest ogromny, ale np. na Allegro powinno Ci się udać coś znaleźć.

2. Zamówić klawiaturę AZERTY z innego kraju. Wybór np. we Francji powinien być większy, jednak problemem może być koszt i czas wysyłki.

Złotym środkiem może być jednak sposób, który przedstawię poniżej:

Tańszy sposób na klawiaturę AZERTY (także dla laptopów)

Klawiatura AZERTY nie różni się bardzo od klawiatury QWERTY. Prawdopodobnie wystarczy, gdy zmienisz układ w systemie operacyjnym i opcjonalnie kupisz naklejki na klawiaturę (zwykle koszt nieprzekraczający kilkunastu złotych).

Wówczas nie trzeba będzie ograniczać się do modeli z układem AZERTY i wystarczy poszukać odpowiedniego modelu QWERTY, na który później, po zmianie układu w systemie operacyjnym, po prostu naklei się naklejki.