Znak specjalny w haśle

Znak specjalny w haśle
21 września 2022

Nie lubię gdy coś jest mi narzucane. Jestem jednak wdzięczny, że parę ładnych lat temu wiele serwisów internetowych zaczęło wymuszać posiadanie znaków specjalnych w haśle, bo dzięki temu zrewidowałem swoje przyzwyczajenia i zacząłem używać mocniejszych haseł.

Na tej stronie możecie sprawdzić, jak szybko może zostać złamane hasło bez znaków specjalnych, jak i z nimi. Różnice potrafią być kolosalne. Spróbujcie się na niej pobawić i powstawiać znaki specjalne, wielkie litery, cyfry i zobaczyć o ile trudniejsze do złamania mogą być tego rodzaju hasła.

Jaki może być znak specjalny w haśle?

Ze względu na czystą wygodę w haśle powinno używać się znaków specjalnych, które są dostępne na naszych klawiaturach.

Można więc skorzystać na przykład z którychś z następujących znaków:

  • ~`!@#$%^&*()_-+={}[];:'”\|/?.><,\|

Bardzo dobrym pomysłem dla osób używających polskiej klawiatury jest stosowanie w haśle polskich znaków diakrytycznych. W przeciwieństwie do popularnych symboli, programy łamiące hasła mogą ich nie uwzględniać.

Z tego względu dobrze rozważyć w haśle posiadanie np. liter takich jak:

  • żźćśółąę lub ŻŹĆŚÓŁĄĘ

Bardziej zaawansowani użytkownicy, o ile jest to dozwolone w danym serwisie, mogą pokusić się np. o użycie w haśle niestandardowych symboli (wykonanych na przykład za pomocą Windowsowych ALT-kodów). Osobiście uważam to za lekką przesadę i hardcore, ale zainteresowani mogą dowiedzieć się nieco więcej na przykład w tym wątku.

Znak specjalny może być umieszczony w dowolnym miejscu w haśle, a najlepiej gdyby znalazło się w nim ich kilka. Dobrą praktyką jest umieszczenie znaku specjalnego w innym miejscu niż na samym końcu (ze względu na to, że wiele serwisów nieoczekiwanie żąda znaku specjalnego, niektórzy użytkownicy po prostu doklejają do swojego normalnego hasła np. jeden znak specjalny jak *).

Czy warto używać znaków specjalnych w haśle?

Zdecydowanie warto. Jeżeli jeszcze nie spróbowaliście, raz jeszcze zachęcam do pobawienia się tą stroną i sprawdzenia, o ile szybciej można złamać hasło nieposiadające znaków specjalnych.

Według mnie dobrze jest posiadać w haśle co najmniej dwa znaki specjalne.

Ze względu na to, że większość użytkowników preferuje proste, łatwe do zapamiętania hasła bez znaków specjalnych, te zawierające je są o wiele trudniejsze do złamania (dochodzi cała pula nowych znaków potrzebnych do wygenerowania takiego hasła).

Jakie powinno być silne hasło?

Silne hasło powinno składać się z możliwie jak największej ilości zróżnicowanych znaków. Oznacza to, że hasło powinno zawierać zarówno małe, oraz duże litery, znaki specjalne, oraz cyfry. Najlepiej gdy w haśle unikamy tworzenia słów i wygląda ono bardziej jak przypadkowy zlepek liter i znaków. Same znaki specjalne czy cyfry nie powinny występować wyłącznie na początku lub końcu hasła, a także gdzieś pomiędzy.

Jeżeli nie macie pomysłu na to jak wymyślić silne hasło, możecie skorzystać z generatora haseł.

Dobrze jest też nie używać tego samego hasła w każdym miejscu w internecie, ponieważ jeśli zostanie raz złamane, może wyciec i być w przyszłości łamane jeszcze łatwiej. Z tego powodu, zaleca się używanie tzw. menedżerów haseł, z których możecie korzystać np. wyłącznie do mniej istotnych serwisów czy forów internetowych. Przykładowe menedżery haseł to np. Bitwarden, LastPass, lub KeePassXC (dla bardziej zaawansowanych).