Różowy Ekran w Laptopie

Różowy Ekran w Laptopie
5 września 2022

Różowy ekran w laptopie nie jest co prawda najczęstszą usterką tego typu sprzętu, ale może przydarzyć się każdemu laptopowi.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że często rzekomą „usterkę” można naprawić na własną rękę, w dodatku bez wiedzy technicznej. Zanim polecicie do serwisu lub do sklepu po nowego laptopa, polecam zapoznać się z najczęstszymi przyczynami oraz sposobami, które mogą pozwolić Wam zażegnać ten problem.

Najczęstsze przyczyny różowego ekranu w laptopie

Błędne ustawienia wyświetlacza

Bardzo często może okazać się, że za różowy ekran odpowiadają błędne ustawienia wyświetlacza.

W takiej sytuacji warto je sprawdzić i spróbować na własną rękę wyregulować między innymi kontrast, czy nasycenie poszczególnych barw.

Jeśli to nie pomoże, dobrze też jest się upewnić, czy w systemie nie został włączony tzw. Tryb Nocny (Night Light), który powoduje, że nasz ekran redukuje niebieskie światło, stając się bardziej żółtym (przy niektórych ustawieniach monitora ten kolor może przypominać różowy).

Ostatecznym, choć często najbardziej skutecznym krokiem jest jeden z najlepszych sposobów na naprawę niemal każdego sprzętu elektronicznego, czyli… **werble** — stare i poczciwe „wyłącz i włącz”. Tak, restart urządzenia, może pomóc także z tą usterką.

Uszkodzone kable w laptopie

Nawet jeżeli usterka jest z rodzaju tych „mechanicznych”, nie zawsze musi oznaczać ogromny wydatek spowodowany zepsutą kartą graficzną, czy matrycą.

Czasami za lekko różową matrycę mogą być odpowiedzialne kable znajdujące się wewnątrz laptopa, dlatego jeżeli będziecie oddawali sprzęt do naprawy, upewnijcie się, że nie zostaniecie naciągnięci na rzekomą wymianę karty graficznej, jeżeli jest ona sprawna (np. poproście o oddanie Wam uszkodzonego, wymienionego egzemplarza). Choć w żadnym profesjonalnym serwisie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, lepiej nie ryzykować.

Uszkodzona karta graficzna

Karta graficzna to z reguły jeden z najdroższych podzespołów w całym komputerze. Jeżeli to ona uległa awarii, naprawa może być trudna lub nawet niemożliwa. W takiej sytuacji zwykle w grę wchodzi wymiana, która może okazać się dość kosztowna.

Jeżeli sprzęt nie podlega gwarancji, a cena nowej karty graficznej przekracza np. połowę wartości laptopa, radziłbym zastanowić się nad jego ewentualną sprzedażą (np. na części) i zakupem czegoś nowego, ponieważ dobra karta graficzna może kosztować nawet kilka tysięcy złotych i stanowić kilkadziesiąt procent wartości całego urządzenia (mowa tu o profesjonalnych lub gamingowych maszynach, posiadających drogie, dedykowane karty graficzne).

Uszkodzona matryca

Problem z różowym ekranem może wywołać także uszkodzona matryca. W zależności od modelu laptopa, jej wymiana może być bardzo kosztowna lub (głównie w przypadku starszych modeli) stosunkowo niedroga.

Podobnie jak w przypadku uszkodzonej karty graficznej, w tym przypadku, jeżeli zdecydujesz się na wymianę matrycy, a ta okaże się droga, polecam zastanowić się, czy zakup nowego sprzętu a sprzedaż tego na części nie opłacałby się bardziej.

Co zrobić gdy ma się różowy ekran w laptopie?

Oto kilka najprostszych sposobów, które można zastosować w sytuacji, w której w laptopie ekran stał się mniej lub bardziej różowy.

Spróbuj wyłączyć i włączyć laptopa

Filozofii tutaj za dużej nie ma, klasyczny restart. Wyłącz laptopa, chwilę odczekaj i włącz go ponownie.

Jeżeli ekran jest na tyle różowy, że nie jesteś w stanie wyłączyć go za pomocą systemu operacyjnego (bo np. nic na nim nie widzisz), rozwiązaniem może być ewentualne wyłączenie go przyciskiem lub wyjęcie, albo rozładowanie jego baterii.

Po restarcie może okazać się, że ekran będzie działał tak, jak powinien, ponieważ usterka wynikała na przykład z błędu systemu operacyjnego.

Zaktualizuj sterowniki

Choć sterowniki rzadko kiedy mogą wywołać taką usterkę z dnia na dzień, dla pewności warto je sprawdzić i zaktualizować (w szczególności te dotyczące karty graficznej).

Może okazać się, że po aktualizacji sterowników, problem ustąpi, dlatego jest to jedna z pierwszych rzeczy, które powinniście sprawdzić jeszcze przed ewentualną wizytą w serwisie.

Sprawdź ustawienia wyświetlacza

Jeżeli restart i aktualizacja sterowników nie pomogły, może okazać się, że winne są ustawienia wyświetlacza.

W takim wypadku warto sprawdzić jego kontrast i nasycenie poszczególnych barw.

Problem „różowego ekranu” może wywołać także tzw. tryb nocny. Warto więc upewnić się, że jest wyłączony i nie powoduje przekłamanych, irytujących Was barw.

Podsumowanie

Jeżeli mimo wykonania tych kroków ekran nadal pozostaje różowy, warto osobiście skonsultować się ze specjalistą lub oddać laptopa do serwisu (najlepiej oficjalnego, szczególnie jeśli urządzenie nadal podlega gwarancji).

W przypadku, w którym koszty naprawy laptopa zbliżają się do jego całkowitej wartości, polecam zastanowić się nad zakupem nowego sprzętu i ewentualną sprzedażą uszkodzonego laptopa (bo np. ktoś może chcieć wykorzystać jego części). Laptopy mają do siebie to, że w odróżnieniu od komputerów stacjonarnych, z reguły ciężko wymienia się w nich podzespoły. Z tego względu, zakup całkowicie nowej konstrukcji może być w takim przypadku bardziej opłacalnym wyborem niż usilne próby naprawy i modyfikacji wysłużonego, przestarzałego sprzętu.

Niemniej, zanim podejmiecie jakieś drastyczne kroki, spróbujcie zasięgnąć konkretnej porady dotyczącej Waszego laptopa. Każdy przypadek może być inny, dlatego jeżeli nie możecie rozwiązać problemu na własną rękę, spróbujcie poprosić o pomoc specjalistów.