Jak pisać w PDF?

Jak pisać w PDF?
2 września 2022

PDF to jeden z najpopularniejszych formatów służących do zapisywania i odczytu treści tekstowo-graficznych.

Z tak zwanych PDFów często korzystają np. cenniki, e-booki, czy drobne poradniki. Format ten jest bardzo wygodny, ponieważ obsługuje go mnóstwo programów i przeglądarek internetowych.

W tym wpisie dowiesz się:

Jak napisać coś w formacie PDF?

Być może chcesz utworzyć własną treść w formacie PDF. W takim układzie, wystarczy, że stworzysz najprostszy dokument tekstowy według własnych preferencji np. w programie Word, czy Google Docs.

Tego typu narzędzia zwykle pozwalają na wyeksportowanie treści jako PDF, a nawet jeśli nie, możemy później wyszukać w internecie konwerter jak na przykład konwerter DOC lub DOCX na PDF.

Pobieranie tekstu jako PDF w Google Docs

Jeżeli potrzebujecie bardzo dużych możliwości i programów dedykowanych formatowi PDF, możecie zainteresować się na przykład programem Adobe Acrobat.

Jak edytować treść w PDF?

Jeżeli otrzymaliście od kogoś jakiś plik PDF, możecie chcieć go trochę edytować. To niestety często jest problematyczne, ponieważ w odróżnieniu od plików tekstowych, pliki PDF służą przede wszystkim do wyświetlania i nie możemy ot tak zmodyfikować zawartości takiego pliku.

Na szczęście istnieją narzędzia, które pozwalają nam całkiem skutecznie wymazać lub zamienić jakąś część PDFa, które mogą się sprawdzić jeżeli musimy np. nanieść na taki dokument drobną poprawkę.

O ile nie edytujecie PDFów na codzień, w zupełności mogą wystarczyć narzędzia online, których nie trzeba nawet pobierać na swój komputer. Jednym z takich narzędzi jest np. Sejda, czyli narzędzie pozwalające na edycję, podpisywanie, czy wypełnianie PDFów. Niezłą alternatywą jest także PDFescape, który oprócz wersji online oferuje też drugą, bardziej rozbudowaną i możliwą do pobrania.