Czy warto dzielić dysk SSD na partycje?

Partycje dysku
22 sierpnia 2022

Dzielenie dysków HDD na partycje było częstą praktyką, która pozwalała nie tylko na utrzymanie większego porządku, ale według wielu, także na poprawienie jego wydajności.

Dziś coraz większą popularnością cieszą się szybsze i bezpieczniejsze dyski typu SSD.

W tym wpisie dowiecie się:

Dlaczego warto podzielić dysk SSD na partycje?

1. Większy porządek

Podzielenie dysku na kilka partycji może znacząco poprawić porządek, jaki będziemy mieli w plikach.

Możemy dla przykładu utworzyć dwie dodatkowe partycje i mieć następująco podzielone pliki:

  • Partycja 1 (domyślna): System operacyjny i jego pliki.
  • Partycja 2: Dokumenty i programy (szkoła/praca)
  • Partycja 3: Gry komputerowe

Dzięki temu może Wam być się nieco łatwiej w tym wszystkim odnaleźć, a także tworzyć kopie zapasowe (więcej o tym w punkcie trzecim).

2. Zwiększone bezpieczeństwo

Załóżmy, że jedna z Waszych partycji jest dla Was wyjątkowo cenna, ponieważ przechowujecie na niej np. dokumenty związane z wykonywaną przez Was pracą.

W takim przypadku możecie na przykład ustawić na takiej partycji bardziej rygorystyczne sprawdzanie bezpieczeństwa i częste, automatyczne kopie zapasowe.

Oczywiście podobny efekt można osiągnąć za pomocą tworzenia dodatkowych folderów wewnątrz innych partycji, jednak wielu z Was z pewnością preferuje właśnie ten sposób względem niepotrzebnego zagnieżdżania folderów w folderach.

3. Łatwiejsze tworzenie kopii zapasowych

Osobiście mam na swoich dyskach dobre 500 GB różnych danych, z czego tych istotnych dla mnie jest jakieś 2 GB. Reszta to m.in. jakieś gry, których save’y i tak przechowywane są w chmurze danej platformy.

Wyobraźcie sobie teraz, że chciałbym robić regularne kopie zapasowe… 500 GB danych. Potrzebowałbym do tego jakiegoś dużego i drogiego pakietu lub własnego NASa. Nawet nie wspomnę o tym, że taka kopia wykonywałaby się przynajmniej kilka dobrych godzin.

Zamiast tego, mogę na dane mieć na przykład osobną partycję i tworzyć kopie zapasowe tylko z niej. Znowu, można to zastąpić folderem, jednak osadzanie folderów w folderach na dłuższą metę może wprowadzić spory chaos.

4. Możliwy dual-booting

Różne systemy operacyjne mogą wymagać różnych systemów plików. A nawet jeśli nie, tak czy siak, jednym z wymogów dual-bootingu jest instalacja systemów na różnych dyskach lub partycjach.

Jeżeli z jakiegoś powodu chcecie mieć na swoim komputerze więcej niż jeden system operacyjny (np. Windows + Linux), partycjonowanie dysku jest dobrym wyborem, ponieważ nie musicie specjalnie kupować i podłączać kolejnego, a wszystko możecie mieć na tym, który już jest w Waszym komputerze (pod warunkiem że macie wystarczającą ilość miejsca).

Jakie są wady dzielenia dysku SSD na partycje?

1. Marnowanie miejsca

Tworząc partycję, musimy przydzielić jej jakąś ilość miejsca. Czasami ciężko je oszacować i może zdarzyć się tak, że na jednej przydzielimy go za mało, a na drugiej za dużo. W takiej sytuacji konieczna może być później zmiana rozmiaru partycji, ponieważ nie odbywa się ona dynamicznie i jedna zapełniona partycja nie weźmie sobie dodatkowego miejsca z innej, która ma go wystarczająco duża.

2. Trzeba dbać o to, żeby nie spowodować chaosu

W teorii partycje mają pomagać nam w zarządzaniu miejscem. W praktyce, bałaganiarze i osoby lubiące szybką pracę mogą w dłuższej perspektywie zatracić swój porządek i wywołać na swoim dysku jeszcze większy chaos niż ten, który tam był przed podzieleniem dysku na partycje.

Osobiście jestem jedną z tych osób i czasami robiąc coś na szybko, zapominałem później przerzucić to na właściwą partycję. W rezultacie czasami po prostu nie wiem, na której partycji mam jakie pliki. Muszę to kiedyś ogarnąć.

3. Trudniejsze wyszukiwanie plików

Niektóre systemy operacyjne domyślnie przeszukują tylko partycje, na której zainstalowany jest system. Wówczas można próbować to zmienić w ustawieniach, jednak z doświadczenia wiem, że nie zawsze musi to być łatwy, skuteczny, czy przyjemny proces.

Jeżeli podobnie jak ja, niemal zawsze wyszukujecie pliki z poziomu wyszukiwarki (np. w Menu Start na Windows), podzielenie dysku na kilka partycji może spowodować dodatkowe utrudnienia.

Czy powinniście podzielić swój dysk SSD na partycje?

Większość osób nie powinno dzielić swoich dysków SSD na partycje. Płynące z tego zalety będą istotne tylko dla niektórych użytkowników (np. tych, którzy korzystają z dual-bootingu), a reszta zalet może z powodzeniem być zastąpiona np. poprzez tworzenie odpowiednich folderów.

Jeżeli się wahacie, prawdopodobnie nie powinniście partycjonować dysku. Jest to obecnie rzecz, która przyda się głównie bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy mają dość nietypowe potrzeby. Pozostałym znacznie łatwiej powinno się poruszać po jednej partycji.