Komputer Stacjonarny czy Laptop?

PC vs Laptop
23 stycznia 2023

Kupując komputer wielu z nas staje przed niełatwym dylematem: wybrać tradycyjną skrzynkę PC czy może mobilnego laptopa?

Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które postaram się przedstawić w tym poradniku.

Nie da się jednoznacznie określić czy lepszy jest komputer stacjonarny czy laptop, ponieważ zależy to od indywidualnych potrzeb użytkownika. Dzięki poniższej liście zalet i wad możesz sprawdzić samemu co będzie Ci bardziej odpowiadać.

Zalety Komputera Stacjonarnego

1. Większa moc w tej samej cenie. Zdecydowanie lepsza (a przede wszystkim tańsza) opcja dla graczy i profesjonalistów.

2. Łatwiejsza i tańsza naprawa uszkodzonego sprzętu.

3. Łatwiejsza rozbudowa. O wiele łatwiej wymienić komponenty lub dołożyć kolejne dyski w komputerze stacjonarnym niż w laptopie.

4. Większa ilość dostępnych portów, łatwiejsze podłączenie wielu monitorów.

5. Mniejsza podatność na usterki. Laptopy zwykle bardziej się nagrzewają, a także często je transportujemy przez co siłą rzeczy mogą psuć sie one częściej niż komputery stacjonarne.

Wady Komputera Stacjonarnego

1. Zajmuje więcej miejsca.

2. Konieczne są do niego akcesoria takie jak monitor czy klawiatura. Warto kupić też myszkę. Dużo osób dokupuje te akcesoria także do laptopów, ale przy nich nie są one jednak niezbędne.

3. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to sprzęt mobilny. Stacjonarki raczej nie weźmiecie do pracy, ani na wakacje.

4. Zazwyczaj większe zużycie prądu.

Zalety Laptopa

1. Możecie go ze sobą zabrać praktycznie wszędzie. Jeżeli sporo podróżujecie, albo studiujecie, lub chodzicie z komputerem do pracy, laptop będzie najlepszym wyjściem.

2. Zajmuje mniej miejsca i możecie go używać komfortowo nawet na małych powierzchniach. Choć tego nie polecam, laptopa w przeciwieństwie do PC możecie z łatwością używać np. w kuchni czy w łóżku.

3. Macie wszystko w jednym. Ekran i klawiatura są wbudowane, a zamiast myszki macie touchpada. Choć można dokupić zewnętrzne akcesoria (co polecam jeśli sporo pracujecie przy biurku), nie jest to konieczne. Nie musicie więc wydawać więcej pieniędzy, ani zajmować sobie dodatkowej powierzchni.

4. Pozwala zaoszczędzić. Laptopy zazwyczaj zużywają niewiele prądu i mają wbudowane baterie.

Wady Laptopa

1. Trudno go rozbudować.

2. Może się częściej psuć, a naprawa jest zwykle droższa od podobnej w komputerze stacjonarnym.

3. Z reguły gorsza wydajność, choć w obecnych czasach topowe laptopy powinny sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Podsumowanie

Według mnie wybór jest prosty:

Jeżeli pracujesz na swoim komputerze w więcej niż jednym miejscu, bierzesz laptopa. Jeżeli nie, komputer stacjonarny.

Komputer stacjonarny opłaca się o wiele bardziej pod każdym względem, jednak nie oferuje mobilności, która dla wielu z nas jest bardzo istotna.

Wyjątek może stanowić sytuacja, w której rozglądacie się za używanym/poleasingowym sprzętem (zwłaszcza z najniższych półek cenowych), wówczas bardzo często może zdarzyć się tak, że zakup laptopa będzie o wiele bardziej opłacalny, zwłaszcza jeżeli pozwoli on Wam zaoszczędzić np. na zakupie monitora, myszki, czy klawiatury.

Osobiście korzystam z komputera stacjonarnego, jednak jeśli korzystałbym z komputera poza swoim biurkiem, z pewnością preferowałbym laptopa.