Dlaczego komputer głośno pracuje i jak go wyciszyć?

Dlaczego komputer głośno pracuje i jak go wyciszyć?
27 stycznia 2023

Jeżeli często pracujecie przed komputerem bez słuchawek, lub nagrywacie na nim jakieś filmy ze swoim głosem, hałas dobiegający z Waszej skrzynki może być irytujący.

Powodów dla których komputer głośno pracuje może być całkiem sporo. Najpopularniejsze z nich to między innymi:

  • Zbyt duże obciążenie i w połączeniu z głośnym lub zabrudzonym chłodzeniem.
  • Używanie dysków HDD.
  • Piszczące cewki karty graficznej.
  • Zabrudzone lub głośne wentylatory.

Poniżej przedstawię kilka prostych sposobów na to, co można zrobić, aby wyciszyć swój komputer.

Sposoby na wyciszenie komputera

Zastanawiasz się jak możesz wyciszyć swój komputer? Oto kilka popularnych sposobów.

Czyszczenie komputera

W internecie znajdziesz całą masę poradników związanych z tym jak łatwo wyczyścić komputer stacjonarny. Zazwyczaj wykonuje się to przy użyciu sprężonego powietrza. Warto pozbyć się kurzu z obudowy, oraz wyczyścić wszelkie wentylatory.

Oprócz tego, że wyczyszczenie wnętrza komputera może wyciszyć jego pracę, może także pozwolić na obniżenie temperatur poszczególnych podzespołów, co z kolei może przełożyć się na lepszą wydajność i dłuższą żywotność komponentów. Warto więc raz na kilka miesięcy wyczyścić swój komputer, aby nie gromadziły się w nim kłęby kurzu.

Odejście od dysków HDD

Dyski talerzowe pracują dość głośno i w przeciwieństwie do nowoczesnych dysków SSD, zwykle są dość słyszalne. Choć rzadko kiedy jest to potężny szum, gdy są obciążone, potrafią być relatywnie głośne.

W obecnych czasach dyski SSD są już na tyle tanie, że w mojej opinii zdecydowanie warto dołożyć trochę pieniędzy i w ogóle nie stosować w komputerze HDD.

Wymiana chłodzenia

Za głośną pracę komputera bardzo często odpowiada chłodzenie procesora, zwłaszcza gdy zastosowane jest to boxowe (dołączone do zestawu) lub inne z najniższej półki cenowej. Zarówno ze względu na kulturę pracy, jak i efektywność, nie polecam żałować pieniędzy na chłodzenie.

Dobre chłodzenia procesorów takie jak np. Fera 5 czy Fortis 5 kosztują zwykle nie więcej niż 200 złotych, a są w stanie dobrze schłodzić większość procesorów, nie powodując przy tym zbyt dużo hałasu.

Jeżeli zależy Wam na naprawdę cichym komputerze albo korzystacie z bardzo mocnego procesora, najlepszym wyjściem jest chłodzenie wodne. Najtańsze solidne rozwiązania tego typu zaczynają się już od mniej więcej 300 złotych. O ile dawniej chłodzenia wodne były luksusem, na który pozwalali sobie tylko entuzjaści i właściciele naprawdę high-endowych jednostek, dziś chłodzenia AiO pomału stają się nowym standardem nawet w przypadku komputerów ze średnio-wysokich półek cenowych.

Zmiana obudowy

Niektóre, zwłaszcza małe i tanie obudowy również mogą przyczyniać się do zwiększania lub słabszej redukcji hałasu. Kiepski przepływ powietrza lub marnej jakości wbudowane wentylatory mogą okazać się przyczyną głośnej pracy naszego komputera. Jeżeli udało Ci się wyeliminować inne problemy, a komputer nadal jest zbyt głośny, być może kolejną poprawę przyniesie lepsza, bardziej wyciszona i większa obudowa?

Oddalenie komputera od stanowiska

Czasami nie poradzimy nic na głośną pracę naszego komputera. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być ewentualne przeniesienie go w miejsce znajdujące się trochę dalej od naszych uszu. W razie potrzeby zawsze możecie skorzystać z dodatkowych przedłużaczy jak np. przedłużacz kabla USB.