Co jest ważniejsze w grach: Procesor czy Karta Graficzna?

Co jest ważniejsze w grach: Procesor czy Karta Graficzna?
27 stycznia 2023

Wybierając konfigurację komputera, wielu graczy zastanawia się jaką część budżetu przeznaczyć na procesor, a jaką na kartę graficzną.

Czy zdecydować się na tani procesor i możliwie jak najlepszą kartę graficzną, a może zupełnie odwrotnie? Czy może jednak najlepszym pomysłem jest zachowanie swego rodzaju balansu?

Odpowiedź jak zwykle brzmi: to zależy. Od czego? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym wpisie.

Ogólnie rzecz biorąc, reguła jest taka, że do gier potrzebujemy względnie przyzwoitego procesora, ale najważniejsza jest karta graficzna. Należy jednak upewnić się, czy procesor nie będzie zbyt ograniczał karty graficznej (czy nie wystąpi tzw. bottleneck).

W praktyce jednak jest to skomplikowane nieco bardziej i w dużej mierze zależy od konkretnej gry. W większości popularnych gier, zdecydowanie najważniejsza jest karta graficzna, jednak z drugiej strony coraz więcej nowych gier wymaga wielordzeniowych, nowoczesnych procesorów. Zwłaszcza w grach multiplayer procesor okazuje się bardzo istotny i może naprawdę mocno ograniczać wydajność karty graficznej.

Czy najlepszy jest odpowiedni balans?

Uważam, że w większości przypadków, dla graczy najlepszym wyborem jest odpowiedni balans, z lekkim wskazaniem na kartę graficzną. Pamiętajcie jednak, że nawet zachowując balans, karta będzie prawdopodobnie kosztować znacznie więcej od procesora, ponieważ o ile topowe procesory (na dzień pisania tego wpisu) kosztują ok. 3000 złotych, karty graficzne nawet powyżej 10 000 złotych.

Jeżeli nie masz pojęcia jak dobrać procesor i kartę graficzną, najlepiej skorzystaj z gotowych zestawień polecanych zestawów komputerowych dostępnych w internecie lub zadaj pytanie na popularnym forum komputerowym. Najlepiej napisz, w jakie gry zamierzasz grać, ponieważ może to mieć spore znaczenie — osobiście chcąc grać w New World, który jest grą mocno „procesorową”, nie powinienem oszczędzać na tym komponencie.

Jak sprawdzić czy procesor nie ogranicza karty graficznej?

W sieci dostępne są kalkulatory wąskiego gardła, które pozwalają całkiem trafnie obliczyć, czy dany procesor nie będzie blokował potencjału naszej karty graficznej. Oczywiście jeśli to zjawisko nie jest zbyt silne, czasami i tak warto zdecydować się na CPU powodujący lekki bottleneck, ale powinniśmy unikać sytuacji, w których procesor jest znacząco zbyt słaby dla GPU.

Bardzo dobrym pomysłem jest też oglądanie na YouTube porównań wydajności w grach różnych procesorów z daną kartą graficzną. Czasami okazuje się, że pomimo różnicy zaledwie ~200-300 złotych w cenie procesora, mocniejszy wariant nie ogranicza tak karty graficznej i pozwala osiągnąć nawet ~30% więcej FPS.