Jak włączyć pokazywanie FPS i Pingu w League of Legends

FPS i Ping w League of Legends
25 lipca 2022

LOL, podobnie jak wiele innych gier e-sportowych, to gra w której wydajność ma kluczowe znaczenie. Najdrobniejszy błąd spowodowany spadkiem wydajności może przyczynić się do porażki całej naszej drużyny.

Z tego względu, dbanie o dobre FPSy i Ping jest bardzo ważne, a żeby o to dbać – najlepiej mieć podgląd na suche liczby.

Czym jest FPS i Ping w League of Legends?

FPS (ang. Frames Per Second) to liczba klatek na sekundę możliwych do wyświetlenia na naszym ekranie (o ile ma on wystarczającą ilość Hz, by je wszystkie pokazywać).

FPSy zależą od wydajności naszego komputera. Wpływ na FPSy w grach mają przede wszystkim procesor i karta graficzna, choć również bardzo istotna może być między innymi ilość pamięci RAM, czy typ dysku, na którym zainstalowana jest gra (zwykle gry zainstalowane na SSD działają nieco płynniej od tych zainstalowanych na HDD).

Małe FPSy mogą znacząco zmniejszać płynność gry i powodować tzw. ścinki obrazu.

W skrócie: Im więcej FPS tym lepiej, choć powyżej pewnych wartości ich ilość nie ma większego znaczenia (można nawet włączyć limiter na 60 FPS lub np. na 144 FPS jeżeli macie monitor obsługujący 144 Hz).

Ping to opóźnienie gry wyrażane w milisekundach (ms).

Ping zależy przede wszystkim od naszego internetu.

W skrócie: Im mniejszy ping, tym lepiej. Duży ping może powodować tzw. lagi, czyli sytuacje, w których ruchy w grze wykonywane są z opóźnieniem.

Jak włączyć pokazywanie FPS i Pingu w LoLu?

Domyślnym skrótem klawiszowym na włączenie pokazywania FPS i Pingu w LoLu jest CTRL + F.

Jeżeli skrót nie działa, spróbujcie sprawdzić lub przypisać inny poprzez wciśnięcie „ESC”, wybranie „Hotkeys” -> „Toggle FPS Display”.

Jaki FPS i Ping są dobre w LoLu?

FPS: Ogólnie przyjmuje się, że do komfortowej, płynnej gry wystarcza 60 FPS. Relatywnie sensowną, choć znacznie mniej płynną rozrywkę można ewentualnie prowadzić na wartościach powyżej 30 FPS. Mniej FPS to już zwykle gra przypominająca bardziej pokaz slajdów niż płynną akcję.

Polecam wykorzystywać pełen potencjał posiadanego przez Was monitora. Jeżeli macie monitor np. 240 Hz, nie musicie ograniczać się do 60 FPS. Wówczas możecie wykorzystać jego potencjał i jeżeli pozwala Wam na to Wasz komputer, uzyskać nawet wyżej omawiane 240 FPS lub więcej.

Różnice między 60 FPS a np. 240 FPS nie są jednak już tak drastyczne jak np. między 40 FPS i 60 FPS. Gra jest nieco bardziej płynna i szybsza, jednak są to marginalne różnice istotne głównie dla profesjonalistów i entuzjastów. W dzisiejszych czasach nawet w najszybszych, bardzo dynamicznych grach da się być świetnym graczem mając 60 FPS.

Ping: Do płynnej rozgrywki polecam mieć nie więcej niż 80-100 pingu. Ważne jest też, żeby ping był stały i przesadnie nie skakał (np. żeby starać się nie dopuszczać do sytuacji, w których ping wynosi 9ms, a sekundę później 80 ms, a później znowu wraca – skoki pingu również mogą powodować lagi). Dobrym pingiem nazwałbym ping poniżej 50 ms, choć tutaj wiele zależy także od regionu serwerów (czasami nawet z najlepszym internetem nie przeskoczycie pewnych wartości jeżeli serwer jest oddalony od Was o tysiące kilometrów).

Jak zwiększyć FPS w League of Legends?

Oto kilka najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie FPS w League of Legends i innych grach:

  • Zmniejsz ustawienia graficzne, zwłaszcza te zbędne (np. cienie, jakoś postaci, itp.). W skrajnych przypadkach można też zmniejszyć rozdzielczość.
  • Wyłącz programy działające w tle i zbędnie obciążające Twój komputer.
  • Jeżeli Twój sprzęt nadal nie daje rady, rozważ zakup lepszych podzespołów lub lepszego komputera.

Jak zmniejszyć Ping w League of Legends?

Aby zmniejszyć Ping w League of Legends i w innych grach:

  • Wyłącz inne programy i urządzenia, które zbędnie obciążają Twój internet.
  • Skontaktuj się ze swoim dostawcą internetu i zapytaj o możliwości poprawienia pingu w Twoim przypadku.
  • Jeżeli to możliwe, używaj internetu poprzez połączenie przewodowy. Internet „po kablu” w grach powinien być znacznie lepszy od bezprzewodowego. Jeżeli w Twoim miejscu zamieszkania jest dostępny światłowód, zdecydowanie polecam.
  • W przypadku połączenia bezprzewodowego zmniejsz odległość między swoim komputerem a routerem.
  • Graj na regionach, które znajdują się blisko Ciebie, po to, by zmniejszyć dystans między Twoim komputerem a serwerami.