Jak szybciej zarabiać w New World? 5 sposobów.

New World sprzedane przedmioty
21 października 2021

Waluta w grach MMORPG jest zwykle niemniej istotna niż sam poziom postaci. Dzięki niej, za pomocą handlu z innymi graczami możemy kupować przedmioty, na których nam zależy bez konieczności zdobywania ich na własną rękę.

W przypadku New World zdobywanie waluty nie jest takie proste. Za sprawą ekonomii bazującej głównie na graczach i małej ilości waluty w questach, czy potyczkach PvE, nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na ogromny majątek, nawet jeśli ma bardzo mocną, wysokopoziomową postać.

Osobiście należę do tych graczy, którzy interesują się w MMORPG bardziej ich ekonomią, niż samymi walkami. Z tego powodu udało mi się w krótkim czasie zebrać sporo doświadczeń, którymi podzielę się z Wami w tym wpisie.

1. Zbieractwo

New World to zdecydowanie najlepsza znana mi gra MMORPG jeśli chodzi o zbieranie surowców. Do wyboru mamy mnóstwo rodzajów drewna, złóż, skór, czy roślin, które możemy zbierać w poszczególnych lokacjach. To dość przyjemna forma aktywności, zwłaszcza jeżeli w tle będziecie prowadzić ciekawą rozmowę z przyjaciółmi lub będziecie słuchali interesującego podcastu — osobiście to uwielbiam.

Zbieractwo może wydawać się żmudne i mało dochodowe. Z tego powodu, w przypadku nowych postaci warto od początku skupić się przede wszystkim na jednej profesji i rozwijać się przede wszystkim w niej. Osobiście postawiłem na wycinkę drzew, choć równie dobrze mógłbym zdecydować się na, chociażby skórowanie. Dlaczego warto postawić na jedną specjalizację? Chodzi o to, żeby cały czas poświęcony na zbieractwo przeznaczać na zdobywanie w danej specjalizacji większych poziomów. Dzięki temu będziemy zbierali szybciej, oraz będziemy mogli zbierać więcej typów surowców. Oczywiście to, że wybierzecie na przykład drewno, nie znaczy, że nie możecie w międzyczasie czasami pozbierać roślinek. Chodzi po prostu o to, na czym będziecie się przede wszystkim koncentrować.

Gotowe surowce najlepiej na bieżąco sprzedawać na aukcji. Jeżeli droższe są wytwarzane z niego rzeczy (poprzez crafting), również warto będzie się tym zainteresować i zacząć sprzedaż na przykład wytworzonych już dóbr.

2. Zabawa w aukcje

Jeżeli uda Wam się znaleźć dobry przedmiot w dobrej cenie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że ktoś zapłaci za niego znacznie więcej. Osobiście nieraz udało mi się upolować na przykład dobry kilof za 50 waluty, tylko po to, by sprzedać go niewiele później za niemal 10 razy więcej. Przy handlu warto skupiać się na przydatnych przedmiotach i złym pomysłem nie jest także sprzedaż surowców. Sam nieraz wykupowałem drewno po około 0.18, po to, by już kilka godzin później sprzedać je po ok. 0.30 za sztukę (przy kilku tysiącach sztuk te liczby zaczynają robić różnicę).

Nie operujcie jednak na zbyt niskich marżach, bo w grze występują podatki, które mogą Wam to trochę utrudnić.

Zabawa w aukcje wymaga przede wszystkim dobrej znajomości cen i wybrania odpowiedniego serwera. Z moich obserwacji wynika, że różne serwery mają często zupełnie różne ceny przedmiotów i surowców. Warto też handlować głównie w bardziej zatłoczonych miastach, ponieważ w miastach z małą populacją będzie nam znacznie trudniej znaleźć kupca (co nie zmienia faktu, że będzie mniejsza konkurencja, więc też czasami dobrze jest tam coś wystawić).

3. Crafting

Podobnie jak w przypadku zbieractwa, również tutaj proponuję skupić się przede wszystkim na jednej, konkretnej dziedzinie. Osobiście wybrałem inżynierię i po jednym dniu gry miałem już 50 poziom, który umożliwił mi wytwarzanie dość dobrych narzędzi. Sprzedawałem je później często z naprawdę dużym zyskiem, nawet jeśli surowce nie były zebrane osobiście przeze mnie, a kupione z aukcji.

4. Wykonywanie misji

Wykonywanie misji to na ten moment jeden z najlepszych sposobów na generowanie nowej waluty, a nie wyciąganie jej z obiegu. Misje bardzo często dają sporo waluty i warto ją mądrze zainwestować. Po kilku pierwszych godzinach gry z samej głównej misji można zebrać około 600 sztuk waluty. To sporo i warto nie popaść w euforię, bo później nie jest już tak kolorowo. Zamiast wydać to na najlepszy ekwipunek, dużo lepiej rozdysponować to w bardziej rozsądny sposób i zaopatrzyć się w taki, na który nie wydacie majątku. Tyczy się to przede wszystkim pierwszych kilkudziesięciu poziomów, bo podczas endgame’u wypadałoby już mieć solidny sprzęt.

5. Transportowanie dóbr

Bardzo niedoceniania forma zarabiania w New World. Należy pamiętać, że aukcje są odrębne dla każdego miasta. Z tego powodu jeśli jakieś przedmioty są w dobrych cenach w danym mieście, a w innym w ogóle ich nie ma lub są dużo droższe — prawdopodobnie może to być niezła okazja do zarobku. Wystarczy je kupić, przetransportować i wystawić w innym mieście po wyższej cenie. Wielu ludziom po prostu nie chce się sprawdzać cen w innych miastach i przyjmują takie, jakie są w danej chwili w danym miejscu.