Jak rozjaśnić ekran w komputerze?

Jak rozjaśnić ekran w komputerze?
27 kwietnia 2022

Praca przy zbyt ciemnym ekranie komputera może być dość niekomfortowa, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszy nam kiepskie oświetlenie.

Z tego powodu, możemy chcieć trochę rozjaśnić nasz ekran.

W tym poradniku pokażę dwa proste sposoby.

Rozjaśnianie ekranu w ustawieniach monitora lub na klawiaturze

W przypadku monitorów zewnętrznych zazwyczaj możemy zmienić ich jasność w ustawieniach. W zależności od konkretnego modelu. Zazwyczaj możemy zrobić to przyciskami znajdującymi się na dole lub po boku monitora. Polecam zajrzeć do instrukcji danego modelu lub wyszukać ją w internecie. Zwykle jest to bardzo proste i można zmienić jasność zaledwie kilkoma kliknięciami.

Jeżeli chodzi o laptopy, bardzo często klawisze do zmniejszania i zwiększania jasności znajdują się na klawiaturze (z reguły na górze, obok klawiszy funkcyjnych).

Klawisz zwiększania jasności jest zwykle oznaczony symbolem słoneczka i strzałki w górę lub ikony plusa. Zwykle wystarczy go nacisnąć kilka razy albo po prostu dłużej przytrzymać (czasami trzeba zrobić to ze wciśniętym klawiszem fn).

Rozjaśnianie ekranu w ustawieniach systemu operacyjnego

Poszczególne systemy operacyjne pozwalają nam także na zmianę jasności w ich ustawieniach.

Dla przykładu, w nowszych wersjach systemów Windows wystarczy wejść w Ustawienia -> System -> Ekran i przesunąć suwak Zmień Jasność (na laptopach).

Jeżeli nie mamy tej opcji, możemy alternatywnie wejść w Menu Start i wpisać „Ustawienia funkcji Windows HD Color” i wybrać opcję o tej nazwie i spróbować zwiększyć jasność naszego ekranu właśnie tam (w filmach, grach i aplikacjach obsługujących format HDR).