Jak sprawdzić wszystkie hasła wpisywane na komputerze?

Jak sprawdzić wszystkie hasła wpisywane na komputerze?
25 maja 2022

Dobrą praktyką jest używanie wielu różnych haseł. O ile nie używamy do tego specjalnych programów, niestety, z reguły dość ciężko jest zapamiętać wszystko.

Z tego powodu, raz na jakiś czas, prawdopodobnie Wam również zdarza się zapomnieć jakiegoś hasła. Większość serwisów i aplikacji pozwala na ich zresetowanie, jednak nie zawsze jest to najlepsze, czy najłatwiejsze wyjście.

Znacznie łatwiej może być po prostu sprawdzić, jakie hasła zapisane są na naszym komputerze.

Jak sprawdzić hasła zapisane w przeglądarce?

W tym celu należy wykorzystać przeglądarkę internetową. W zależności od przeglądarki, z której korzystacie, zazwyczaj wystarczy wejść w jej ustawienia (zwykle ikona trzech kropek w prawym górnym rogu -> Ustawienia) i wyszukać sekcję „Hasła”.

Jeśli korzystacie z przeglądarki, która jest umieszczona na tej liście, alternatywnie, możecie po prostu przejść pod dany adres:

W zakładce zazwyczaj po podaniu kodu PIN, czy hasła do komputera powinniście być w stanie odczytać hasło do dowolnej witryny, do której hasło zostało zapisane w przeglądarce.

Co zrobić, jeżeli hasło nie zostało zapisane w przeglądarce?

Nie wiem jak Wy, ale ja nie zawsze życzę sobie, żeby przeglądarka zapisywała hasło do jakiejś witryny. W konsekwencji w zakładce „zapisane hasła” mam później drobne braki.

Jeżeli Wasze hasło nie zostało zapisane w żadnym innym miejscu, bo nie korzystacie np. z Menedżera haseł, w takim przypadku może być ciężko je odnaleźć.

Możecie jednak skorzystać z następujących sposobów:

  1. Skorzystać z resetowania hasła dostępnego na danej stronie internetowej po to by je przywrócić lub ustawić nowe.
  2. Odnaleźć zakładkę „Kontakt” w danym serwisie lub aplikacji i opisać problem zaginionego hasła (w skrajnych przypadkach, w których reset systemowy nie jest dostępny lub nie działa).
  3. Sprawdzić, czy na innych urządzeniach (np. tablet, smartfon, laptop, itp.) nie jesteście już zalogowani w danym serwisie/aplikacji. Istnieje możliwość, że wówczas będziecie w stanie odczytać zapisane hasło, lub ustawić nowe z poziomu zalogowanego użytkownika (zwykle i tak wymaga to potwierdzenia starym, ale czasami jest ono zapisane).