Czyszczenie rejestru w Windows 10

12 sierpnia 2021

Czyszczenie rejestru to jedna z najskuteczniejszych metod na przyśpieszenie działania swojego komputera.

Sama czynność jest dość czasochłonna, a przeprowadzona w nieodpowiedni sposób może skutkować nawet poważną awarią. Z tego względu zalecam tworzenie kopii zapasowych, szczególnie jeśli przeprowadzacie takie czyszczenie manualnie.

Chcąc wykonać czyszczenie rejestru możemy wejść do jego edytora (Menu start -> Uruchom -> regedit). Jest to jednak dość skomplikowany proces, który jest stanowczo odradzany mniej zaawansowanym użytkownikom.

Czy da się prościej?

Prosty sposób na czyszczenie rejestru

Na rynku istnieją oprogramowania, które pozwalają nam wykonać kopię zapasową rejestru i usunąć zbędne pliku zaledwie kilkoma kliknięciami. Jednym z takich programów jest CCleaner, który posiada także darmową wersję.

Po włączeniu tego programu należy przejść do zakładki Rejestr (Registry) i nacisnąć przycisk do szukania problemów (Scan for Issues). Uprzednio możemy opcjonalnie zaznaczyć lub odznaczyć po lewej stronie rzeczy, które chcemy lub nie chcemy szukać. Po znalezieniu problemów możemy nacisnąć na przycisk służący do naprawy znalezionych problemów (Fix selected Issues) – wcześniej możemy w razie potrzeby odznaczyć poszczególne pozycje.

Ccleaner - czyszczenie rejestru

Po naciśnięciu tego przycisku warto zgodzić się na wykonanie backupu (kopii zapasowej) swojego rejestru poprzez naciśnięcie „Tak”. Na wszelki wypadek warto ją zapisać na swoim komputerze.

Ccleaner - kopia zapasowa rejestru