Czym jest zintegrowana karta graficzna? Do czego się ona nadaje?

Procesor
16 sierpnia 2021

Zintegrowana karta graficzna, jak sama nazwa wskazuje, jest z czymś połączona. Dokładniej rzecz ujmując, z procesorem. Dzięki temu rozwiązaniu komputer nie musi posiadać dodatkowej, dedykowanej karty graficznej, co może pozwolić zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale i nie tylko.

Dedykowane karty graficzne potrafią obecnie kosztować majątek. W wielu przypadkach to ponad 50% wartości całego komputera, w skład którego wchodzi chociażby procesor, płyta główna, dysk, kości pamięci RAM, czy obudowa.

W tym wpisie postaram się rozwiać Wasze ewentualne wątpliwości i naprowadzić na właściwy wybór. Wbrew pozorom tańsze nie zawsze oznacza gorsze. Przeciwnie, dla niektórych karta zintegrowana może być o wiele lepszym rozwiązaniem od dedykowanej, nie tylko pod względem samych kosztów. Wszystko zależy od konkretnego przeznaczenia.

Czy zintegrowana karta graficzna nadaje się do gier?

Powiedzmy sobie szczerze. Dla maniaków gier komputerowych — zwłaszcza tych nowoczesnych produkcji — karta graficzna to najważniejszy element komputera. Z tego powodu gracze bardzo często sięgają po olbrzymie i drogie dedykowane karty graficzne. Topowe modele potrafią kosztować nawet około 10 tysięcy złotych, a ceny tych bardziej podstawowych (choć wciąż nowoczesnych) również zwykle oscylują w przynajmniej 4-cyfrowych kwotach.

Czy oznacza to jednak, że na zintegrowanej karcie graficznej nie da się komfortowo pograć w gry komputerowe? To zależy.

Mocny komputer wyposażony w nowoczesny procesor, dysk SSD i przynajmniej 8-16 GB pamięci RAM również powinien udźwignąć większość popularnych sieciówek. Mocne specyfikacje tego typu pozwalają nawet na uruchomienie i płynne granie w bardziej wymagające tytuły. Widziałem nawet niedawno test, na którym komputer za 3000 złotych ze zintegrowaną kartą graficzną (jedna z najnowszych generacji procesorów Ryzen) pozwalał na grę w GTA V w 80 FPS. Dać się da.

Jeżeli granie nie jest Twoim priorytetem, albo grasz jedynie w mniej wymagające lub starsze tytuły i nie ciągnie Cię zbyt do nowoczesnych produkcji — według mnie zwłaszcza w sytuacji małej dostępności i wysokich cen kart graficznych na rynku — możesz rozważyć zakup mocniejszego komputera, jednak z w miarę sensowną zintegrowaną kartą graficzną. Jeżeli granie jest dla Ciebie ważne, osobiście proponowałbym jednak dołożyć trochę pieniędzy lub ewentualnie zdecydować się na zakup używanej karty graficznej (w tym przypadku należy zachować sporą ostrożność, ponieważ wiele z nich jest dość mocno wyeksploatowanych).

Co lepsze: zintegrowana czy dedykowana karta graficzna?

Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, bo oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. W zależności od tego w jaki sposób korzystamy z komputera, powinniśmy wybrać rozwiązanie adekwatne do swoich potrzeb.

Przedstawiam wady i zalety poszczególnych rozwiązań, które mogą pomóc Wam w wyborze.

Karta zintegrowana

Zalety:

  • Zwykle znacznie niższa cena w porównaniu z zakupem dodatkowej dedykowanej karty. Możliwość przeznaczenia zaoszczędzonych pieniędzy na inne części komputera. Świetne rozwiązanie dla osób, które np. zajmują się pracą biurową i nie potrzebują mocnego GPU.
  • Kompaktowość. Laptopy ze zintegrowanymi kartami graficznymi mogą być zwykle nieco mniejsze i lżejsze. Komputery stacjonarne z kolei nie potrzebują aż tak dużej powierzchni w obudowie.
  • Niski pobór prądu.
  • W przypadku laptopów: potencjalnie dłuższy czas pracy na baterii.

Wady:

  • Słabsza wydajność w grach i programach, które wymagają mocnej karty graficznej.
  • Brak pamięci typowej dla dedykowanych kart graficznych. Zintegrowana karta korzysta z pamięci komputera.

Karta dedykowana

Zalety:

  • Zazwyczaj o wiele większa wydajność w grach, która może być szczególnie odczuwalna w nowszych i bardziej zaawansowanych graficznie tytułach. Większa wydajność dotyczy również osób, które wymagają karty graficznej do swojej pracy, np. grafików, czy osób tworzących modele 3D.
  • Karta graficzna posiada własną pamięć, przez co nie musi używać pamięci komputera.

Wady:

  • Cena. Dedykowana karta graficzna to zwykle najdroższy wydatek, który zresztą często ciągnie za sobą kolejne, bowiem nieraz potrzeba przez nią większej obudowy, czy dodatkowych wentylatorów.
  • Większość nowoczesnych kart graficznych jest bardzo duża, przez co zajmują sporo powierzchni.
  • Wyższy pobór prądu.
  • W przypadku laptopów: potencjalnie krótszy czas pracy na baterii.