Plik jest za duży dla docelowego systemu plików

Plik jest za duży dla docelowego systemu plików
28 marca 2022

Z tym błędem mogliście się spotkać jeżeli próbowaliście przenieść dużo ważący plik na swój pendrive lub dysk zewnętrzny. W tym poradniku opiszę przyczyny tego błędu, oraz krok po kroku zaprezentuje proste rozwiązanie.

Przyczyną błędu „Plik jest za duży dla docelowego systemu plików” jest zazwyczaj próba umieszczenia na dysku z systemem plików FAT32 pojedynczego pliku ważącego więcej niż 4 GB. Ten błąd może wystąpić nawet wtedy, gdy na dysku znajduje się o wiele więcej wolnego miejsca.

Jak naprawić błąd „Plik jest za duży dla docelowego systemu plików”?

Wskazówka:

Przed przystąpieniem do wykonywania poniżej opisanych kroków, wykonaj kopię zapasową plików znajdujących się na Twoim pendrive lub dysku zewnętrznym, którego dotyczy problem.

Najprostszym sposobem może być oczywiście rozbicie danego pliku na kilka mniejszych i ominięcie tym samym limitu 4 GB wagi dla pojedynczego pliku.

Nie zawsze jest to jednak możliwe i wygodne.

Jeżeli chcemy, możemy spróbować ręcznie zmienić system plików na taki, który umożliwi nam wgrywanie pojedynczych plików większych niż 4 GB.

Oto instrukcja krok po kroku dla systemów Windows:

1Naciśnij kombinację Windows + E, aby znaleźć się w zakładce Ten komputer.
2Wybierz z listy pendrive lub dysk zewnętrzny, którego dotyczy problem. Naciśnij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Formatuj.
3Zmień system plików na inny, jak na przykład NTFS.
Zmiana systemu plików w Pendrive

Uwaga! Jeżeli chcesz zachować dane na swoim pendrive lub dysku zewnętrznym, przed rozpoczęciem formatowania skopiuj je np. na swój dysk w celu wykonania tak zwanej kopii zapasowej, by móc później wgrać je z powrotem.

4Jeżeli na pewno chcesz przeprowadzić formatowanie, naciśnij Rozpocznij.