Monitor płaski czy zakrzywiony? Co wybrać?

Płaski czy zakrzywiony monitor?
3 lutego 2023

Zakrzywione monitory (tzw. curved) stają się coraz bardziej popularne. Oprócz tego, że zwykle nie są specjalnie droższe od płaskich odpowiedników (a w przypadku promocji bywają nawet od nich tańsze), wielu użytkowników z różnych powodów po prostu je preferuje.

W tym wpisie postaram się Wam przybliżyć kilka najważniejszych cech obu typów monitorów, które mam nadzieję, pomogą Wam podjąć właściwą decyzję.

Wady i zalety zakrzywionych monitorów

Oto krótka lista zalet i wad zakrzywionych monitorów:

Zalety:

 1. Ze względu na swoją krzywiznę, mogą optycznie mogą wydawać się większe od płaskich odpowiedników, a nawet powodować, że nasz wzrok będzie się mniej męczył.
 2. Mogą zapewniać większą immersję podczas grania lub oglądania filmów.
 3. Za sprawą wyżej wymienionej immersji, niektórzy użytkownicy twierdzą nawet, że korzystając z takiego rodzaju monitora, łatwiej jest się im skupić i szybciej osiągają tzw. „stan flow”.

Wady:

 1. Mogą zajmować trochę więcej miejsca.
 2. Mogą „przekłamywać” pewne kształty (np. płaska linia nie musi być na takim monitorze idealnie płaska).
 3. Choć ogólnie rzecz biorąc, zakrzywione monitory mogą być lepsze dla naszych oczu, warto wziąć pod uwagę to, że w niektórych warunkach mogą mocniej odbijać światło, co może powodować większe zmęczenie wzroku.
 4. Monitory z matrycami VA, które dominują wśród zakrzywionych mogą mieć problem z ghostingiem i tearingiem. Rozmazany obraz w szybkich grach to jednak niejedyny potencjalny problem. W moim przypadku największym było scrollowanie stron internetowych, gdzie na białym tle występowała czarna czcionka lub na odwrót – wówczas na ułamek sekundy podczas przewijania czcionka zmieniała kolor/grubość, co było dość uciążliwe.

Dla kogo będzie lepszy płaski monitor?

Płaski monitor może być lepszym wyborem dla osób, które:

 1. Same nie do końca wiedzą czego do końca oczekują. Jest to zdecydowanie bezpieczniejszy i bardziej uniwersalny wybór.
 2. Cenią sobie wygodną pracę z tekstem lub przeglądanie stron internetowych (w tym przypadku odradzam matryce VA, które są zwykle spotykane w zakrzywionych monitorach).
 3. Pracują jako np. graficy czy architekci i potrzebują dużej precyzji, zwłaszcza jeśli chodzi o kształty (choć wiele osób twierdzi, że można się do tego z czasem przyzwyczaić).
 4. Grają w e-sportowe gry FPS. Choć monitory zakrzywione również nadają się do tego rodzaju gier, większość profesjonalnych graczy gier takich jak Fortnite czy CS GO preferuje płaskie monitory.
 5. Mają stosunkowo mało miejsca na monitor.

Dla kogo będzie lepszy zakrzywiony monitor?

Zakrzywiony monitor może okazać się bardziej interesujący dla osób, które:

 1. Często oglądają na komputerze filmy lub grają w gry RPG/MMORPG/Symulacyjne.
 2. Cenią sobie immersję i chcą łatwo wchodzić w stan skupienia.

Jak sprawdzić czy wybrać płaski, czy zakrzywiony monitor?

Uważam, że wymienione przeze mnie wyżej wady i zalety poszczególnych typów monitorów mogą pomóc Wam w wyborze, ale na pewno nie zastąpią przetestowania obu rodzajów na własną rękę.

W praktyce, wielu grafików może dość szybko przyzwyczaić się do krzywizny monitora, a część graczy gier RPG może wcale nie doznać większej immersji i nadal chcieć pozostać przy płaskim monitorze.

Z tego powodu, przed zakupem proponuję Wam sprawdzić, czy dany monitor rzeczywiście jest dla Was. Najłatwiej oczywiście można zrobić to w sklepie z elektroniką, jednak tam zwykle nie będziemy mogli odpalić swoich ulubionych programów. Możecie więc spróbować pożyczyć taki monitor od jakiegoś znajomego/zapytać czy moglibyście wypróbować go u niego lub upewnić się, czy będziecie mieli możliwość ewentualnego zwrotu i zakupić monitor w sklepie, jeśli sądzicie, że może się on Wam spodobać.