Jak zwiększyć ilość FPS w CS GO?

Jak zwiększyć FPS w CS GO?
12 sierpnia 2022

W grach takich jak CS GO liczy się każda sekunda. Co ja piszę, milisekunda. Z tego powodu, ilość klatek na sekundę (FPS) jest niezwykle istotna i warto zadbać o to, by mieć ich przynajmniej stałe 60… Lub więcej, jeśli posiadacie odpowiednio „szybki” monitor — na przykład mający 144 Hz — wówczas super byłoby mieć minimum 144 FPS, żeby wykorzystać pełnie jego potencjału.

W tym poradniku zaprezentuję kilka sprawdzonych sposobów na zwiększenie FPS w CS GO. W większości są to dość proste porady, które możecie wykonać kilkoma kliknięciami, a które powinny przynieść oczekiwany efekt.

Wiadome jest, że raczej nie wyciśniecie 200 FPS na 10-letnim sprzęcie mającym 4 GB RAMu i zintegrowaną kartę graficzną, ale mam nadzieję, że po wdrożeniu wybranych porad będziecie mimo wszystko w stanie zwiększyć ilość klatek na sekundę do poziomu, który będzie Was satysfakcjonował.

Jak sprawdzić FPS w CS GO?

Zanim rozpoczniecie zwiększanie FPS, warto sprawdzić ile ich z reguły macie, żeby być w stanie jakoś zmierzyć różnicę.

Aby wyświetlić FPS w CS GO wystarczy uruchomić konsolę przyciskiem ` i wpisać komendę cl_showfps 1 zatwierdzając ją przyciskiem Enter. Później licznik można wyłączyć w taki sam sposób wpisując komendę cl_showfps 0.

Sposoby na zwiększenie FPS w CS GO

Odpowiednie ustawienia gry

Niemal każdy gracz komputerowy wie, że jeżeli chce zwiększyć ilość FPS, musi zacząć od pewnych kompromisów i zmniejszenia ustawień graficznych.

Możecie to zrobić klikając ESC i wybierając sekcję „Zaawansowane ustawienia ekranu”.

Wielu profesjonalnych graczy ze świetnymi komputerami również gra na możliwie jak najniższych ustawianiach. Powszechnie znaną praktyką jest jednak zostawianie ustawienia „Cieni” jako wysokich, ponieważ dzięki nim możemy być w stanie nieco łatwiej dostrzegać przeciwników.

Rozmycie warto wyłączyć całkowicie, ponieważ jest zbędne, a nawet może przeszkadzać w grze.

Jeżeli po zmianie wszystkich ustawień na niskie lub średnie nadal macie zbyt mało FPS, skrajnym, choć dość skutecznym rozwiązaniem może być zmniejszenie rozdzielczości gry. Wielu profesjonalistów gra na takich rozdzielczościach jak np. 1280×960 w 4:3, więc jak widać — da się!

Zwiększenie FPS komendami

Jednym z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie FPS w CS GO jest wykorzystanie komend i opcji uruchamiania.

Warto skorzystać między innymi z komend:

  • r_drawparticles 0, func_break_max_pieces 0
  • muzzleflash_light 0, r_drawtracers_firstperson 0, r_dynamic 0, mat_disable_bloom 1

Więcej informacji na temat komend i opcji uruchamiania potrzebnych do zwiększenia FPS w CS GO możecie znaleźć w tym poradniku: Komendy na FPS w CS GO.

Wyłączenie zbędnych funkcji Steam

W CS GO gramy na platformie Steam, która, choć jest uwielbiana przez wielu graczy i autora tego wpisu — posiada pewne nakładki, które mogą przyczyniać się do spadków FPS na słabszych maszynach.

Otwórzcie platformę Steam i wejdźcie w Ustawienia (lewy górny róg). Spróbujcie skorzystać z trybów niskiej przepustowości niskiej wydajności, oraz wyłączyć zawartość społeczności.

Niekoniecznie musi to drastycznie poprawić Wasze FPSy, ale spróbować warto.

Odciążenie komputera

Jeżeli gracie w CS GO, Wasz komputer nie zajmuje się w danej chwili tylko nim. Dajmy na to, że w tle macie włączoną przeglądarkę internetową z 10 kartami, dwa programy do komunikacji, oraz program graficzny.

Jeżeli nie korzystacie z jakichś programów podczas gry, najlepiej je wyłączcie, ponieważ będą niepotrzebnie zabierać część zasobów grze, która być może byłaby w stanie działać nieco szybciej.

Dla przykładu sam posiadam komputer, na którym komfortowo gram w większość moich ulubionych gier. Gdy jednak zapomnę o wyłączeniu kilku kart przeglądarki (głównie z mediami społecznościowymi), nagle zaczynają się pojawiać u mnie drobne spadki FPS, które przeszkadzają mi w płynnej grze.

Jeżeli podobnie jak ja, nie posiadacie topowej maszyny, postarajcie się nie zamulać komputera podczas gry jeżeli jest to zbędne

Użycie programów do zwiększania FPS

Jeżeli nie chcecie odciążać komputera na własną rękę, może to za Was zrobić program.

Osobiście jestem dużym fanem programu Razer Cortex: Game Booster, który w moim przypadku świetnie radził sobie z optymalizacją zbędnych procesów i zapewniał mi jakieś dodatkowe + ~10% FPS w grach.

Z opinii znajomych wiem, że nie u każdego sprawdza się to równie dobrze, ale podobnie jak w przypadku innych punktów, jeżeli tamte nie podziałały, możecie spróbować i zobaczyć jak będzie wyglądało to u Was.

Program jest bardzo prosty w obsłudze, dlatego tym bardziej polecam się nim zainteresować.

Wymiana podzespołów komputera lub Gaming w chmurze

Jeżeli nic nie pomaga i nadal nie macie tylu FPS ilu byście chcieli, zastanówcie się, czy Wasz sprzęt jest w ogóle w stanie Wam tyle zapewnić.

Jeżeli nie jesteście w stanie oszacować tego sami, zapytajcie na jakimś forum — być może rzeczywiście, choćby skały śpiewały, Wasz sprzęt nie da rady wycisnąć z siebie więcej i koniec.

W takiej sytuacji pozostają trzy wyjścia:

  1. Wymiana podzespołów komputera. Jeżeli jest to możliwe i sensowne cenowo, warto rozważyć ulepszenie obecnego sprzętu. W przypadku gier warto mieć dobry, choć niekoniecznie topowy procesor, możliwie jak najlepszą (w danym budżecie) kartę graficzną, przynajmniej 8-16 GB pamięci RAM (obecnie celowałbym już minimum w 16), a samą grę najlepiej umieścić na szybkim dysku SSD.
  2. Zakup nowego komputera. Jeżeli nie chcecie lub nie możecie wymienić poszczególnych podzespołów w sprzęcie, który już posiadacie, możecie po prostu zakupić nowy, mocniejszy komputer. Podobnie jak w powyższym przypadku, zwróćcie uwagę przede wszystkim na kartę graficzną. PS pod żadnym pozorem nie oszczędzajcie jednak na takich podzespołach jak zasilacz, dysk, czy płyta główna. Warto też zadbać o odpowiednie chłodzenie. To wszystko również jest bardzo ważne, mimo że może na pierwszy rzut oka nie mieć ogromnego znaczenia w przypadku FPS. Jeżeli nie znacie się na tym sami, najlepiej poproście o pomoc kogoś doświadczonego lub skorzystajcie z renomowanych, gotowych zestawów dostępnych w internecie.
  3. Gaming w chmurze. To stosunkowo nowa usługa, którą jednak ceni sobie wielu użytkowników. Nie muszą kupować topowej maszyny, żeby mieć topową wydajność. W dużym uproszczeniu, po prostu płacą abonament za „wypożyczenie” zasobów wirtualnej maszyny, z których mogą korzystać na własnej. Jeżeli chcecie, nie zaszkodzi spróbować, zwłaszcza że takie usługi zwykle oferują darmowe lub tanie okresy próbne, czy nawet w pełni darmowe, choć mocno ograniczone pakiety. Więcej o graniu w chmurze możecie przeczytać chociażby tutaj: Gaming w chmurze GeForce.

Osobiście skłaniałbym się raczej ku pierwszej lub drugiej opcji, ale jeżeli gracie „sezonowo” i niekoniecznie musicie mieć topową wydajność i coś własnego, trzecia może być najbardziej opłacalna (zwłaszcza jeśli gracie w wiele gier).

Powodzenia!