Jak wyłączyć blokowanie reklam w AdBlock?

Wyłączanie blokowania reklam
1 września 2021

Wiele stron internetowych niemal zasypuje nas ogromną ilością reklam. Co gorsza, czasami są one na tyle inwazyjne, że przeskakują, utrudniając nam czytanie jakichś treści.

Nic więc dziwnego, że wielu użytkowników internetu sięga po wtyczki takie jak AdBlock, które umożliwiają blokowanie wielu reklam na stronach internetowych.

Prawda jest jednak taka, że duże serwisy rzadko kiedy działają charytatywnie. Koszty związane z utrzymaniem strony w internecie nie są małe, a jeśli dochodzi do tego sporo pracy ludzkiej — kwoty mogą rosnąć i rosnąć. Żeby takie serwisy mogły się dalej utrzymywać, musiałyby przejść na przykład na model abonamentowo płatnych subskrybcji. Nic więc dziwnego, że reklamy były, są i najprawdopodobniej jeszcze długo będą nieodłączną częścią wielu stron internetowych. To tak zwana sytuacja „win-win”. Użytkownik dostaje za darmo treść, ale wyświetlają mu się reklamy, które mogą generować zysk dla danego serwisu.

Internauci czasami nie godzą się na taki układ i instalują wtyczki służące do blokowania reklam. Właściciele serwisów nie pozostają im jednak dłużni, bowiem bardzo często wdrażają na swoje strony specjalne moduły służące do wykrywania osób używających blokerów reklam. Te moduły z kolei blokują tym użytkownikom dostęp do treści serwisu.

Jeżeli więc chcemy przeczytać taką treść, powinniśmy rozważyć wyłączenie naszego AdBlocka. Przynajmniej w obrębie danej strony internetowej.

W tym wpisie opiszę jak wyłączyć AdBlocka, oraz jak wyłączyć go tylko na konkretnej stronie (wciąż pozostawiając go na innych).

Jak całkowicie wyłączyć AdBlocka?

1. Wejdź w ustawienia rozszerzeń w Twojej przeglądarce. Możesz zrobić to na przykład poprzez wejście w ustawienia w prawym górnym rogu przeglądarki i wybranie opcji z rozszerzeniami. Bardzo często w tym samym rogu znajduje się także ikonka puzzla lub pudełka, która służy do wejścia w ustawienia rozszerzeń. W Chrome alternatywnie możesz także ręcznie wpisać adres: chrome://extensions/.

2. Znajdź wtyczkę AdBlock i ją wyłącz. W wielu przeglądarkach wystarczy w tym celu po prostu nacisnąć na niebieski włącznik, tak by przesunął się na lewą stronę, na wyłączoną pozycję.

Wyłączanie Adblocka

Jeżeli chcesz całkowicie usunąć tę wtyczkę ze swojej przeglądarki, możesz wybrać także opcję „Usuń”.

W niektórych przeglądarkach można zrobić to w nieco prostszy sposób. Wystarczy nacisnąć prawym przyciskiem na ikonę wtyczki i tam wybrać opcję „Usuń z przeglądarki”.

Jak wyłączyć działanie AdBlocka tylko na konkretnej stronie?

1. Naciśnij na ikonę wtyczki lewym przyciskiem myszy.

2. W zależności od wersji wtyczki wybierz opcję „Wyłącz na tej stronie”, „Wstrzymaj na tej stronie”, „Wstrzymaj blokowanie na tej stronie”, lub obok napisu „Ta strona internetowa” przełącz włącznik w lewą stronę. Jeżeli takie opcje się nie pojawiają, możliwe, że istnieje opcja „Więcej opcji wstrzymania” – wówczas na nią naciśnij.

3. Po wybraniu ostatniej z wyżej opisanych opcji powinno wyświetlić się dodatkowe okienko, w którym należy dodatkowo nacisnąć „Wyklucz”. Jeżeli nie chcesz odświeżyć strony, możesz odznaczyć odpowiadające za to pole wyboru.

Wyłączanie AdBlocka

Po wyłączeniu reklam na danej stronie polecam ją przeładować, np. naciskając przycisk F5. Wówczas zmiany powinny się zapisać, a ewentualny komunikat o konieczności wyłączenia blokera reklam na stronie powinien zniknąć.