Czym otworzyć plik XPS?

Jak otworzyć XPS?
2 listopada 2022

XPS to format służący do przechowywania i przeglądania dokumentów. Został stworzony przez firmę Microsoft i stanowi alternatywę między innymi dla formatów takich jak popularny PDF.

W tym poradniku pokażę jak w łatwy sposób otworzyć plik XPS.

Otwieranie pliku XPS w przeglądarce

Zwykle najprościej jest otworzyć taki plik bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Przecież ma ją chyba każdy z nas. Niezależnie od tego, czy jest to np. Chrome, Edge, Opera, czy Firefox, możecie w łatwy sposób skorzystać na przykład z Dysku Google i wgrać na niego swój plik XPS, by później go tam otworzyć.

W tym celu:

1. Wybierzcie „Nowy” w lewym górnym rogu Dysku Google i wybierzcie opcję „Prześlij Plik”.

Przycisk "Nowy" na Dysku Google
Przesyłanie pliku na Dysk Google

2. Wybierzcie konkretny plik XPS z dysku urządzenia i kliknijcie dwukrotnie, aby przesłać go na dysk Google.

Powinno rozpocząć się przesyłanie. Pliki XPS zwykle są dość lekkie, dlatego powinny przesłać się w mniej niż kilka minut (zwykle trwa to kilkanaście sekund), choć może to zależeć między innymi od konkretnej wagi pliku, czy Waszego połączenia internetowego.

3. Odnajdźcie plik XPS na swoim dysku Google i go otwórzcie. Najprościej będzie po przesłaniu pliku kliknąć na jego nazwę w prawym dolnym rogu ekranu.

W ten sposób plik XPS powinien się Wam wyświetlić i powinniście być w stanie komfortowo go odczytać.

Otwieranie pliku XPS za pomocą programu

Jeżeli często korzystacie z plików XPS, najlepszym pomysłem może być pobranie programu, który będzie w stanie odczytywać ten format.

Dzięki temu nie będziecie za każdym razem musieli tego pliku wrzucać np. na Dysk Google lub konwertować go na inny format.

Jednym z najpopularniejszych i najlepszych programów do odczytu plików XPS (i nie tylko) jest Reader. Co więcej, ten program obsługuje też inne popularne formaty jak na przykład PDF, dlatego, nawet jeśli korzystacie z XPS sporadycznie, taki program może się Wam przydać.

Konwertowanie XPS na inny format

Nie da się ukryć, że XPS nie jest niesamowicie popularnym formatem, przez co nie zawsze da się go zobaczyć np. bezpośrednio w przeglądarce internetowej, czy innych programach pozwalających na odczyt dokumentów.

Takim formatem jest na przykład PDF, do którego możecie bez problemu przekonwertować XPS. Aby przerobić XPS na PDF wystarczy skorzystać z jednego z darmowych konwerterów online, jak na przykład tego dostępnego pod tym linkiem.