CS GO wymagania w 2023 roku

Wymagania CS GO
2 września 2021

Counter-Strike: Global Offensive to jedna z najbardziej kultowych sieciowych strzelanek wszechczasów. Choć premiera tej gry nastąpiła w 2012 roku — co by nie mówić — CS GO nadal wygląda dobrze i wciąż jest niezwykle grywalny.

Czy za tym wyglądem idą jednak wygórowane jak na tamte czasy wymagania?

W tym wpisie postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości i opisać jakie wymagania powinien spełniać komputer, żeby sprawnie poradził sobie z CS GO.

CS GO Wymagania minimalne

Żeby jakkolwiek móc zagrać w CS GO, nasz komputer musi spełnić przynajmniej te wymagania:

  • System operacyjny Windows XP lub nowszy/macOS 10.11 (El Capitan) lub nowszy/Ubuntu 12.04, lub nowszy.
  • Przynajmniej procesor Intel Core 2 Duo E6600 2.4 GHz lub AMD Phenomen X3 8750.
  • Minimum 2 GB pamięci RAM.
  • Karta graficzna mająca przynajmniej 256 MB pamięci, kompatybilna z DirectX i obsługująca Pixel Shader 3.0.
  • 15 GB dostępnej przestrzeni dyskowej.

Jaki komputer wybrać do CS GO?

Choć przy spełnieniu minimalnych wymagań prawdopodobnie uruchomilibyśmy grę, raczej nie cieszylibyśmy się płynnością i stabilnością. Stabilnością, która jest potrzebna jeśli chcemy grać komfortowo i dobrze.

Obecnie w tego rodzaju grach absolutnym standardem jest to, żeby gra działała w minimum 60 klatkach na sekundę (FPS). Coraz częściej gracze sięgają jednak po nieco wydajniejsze i szybsze monitory, z częstotliwością odświeżania np. 144 Hz. Wówczas, żeby wykorzystać pełnie potencjału, dobrze by było, żeby komputer był w stanie zapewnić płynną grę w tych 144 klatkach na sekundę.

Z tego powodu sięgnąłbym po konfigurację z przynajmniej 8 GB pamięci RAM, nowoczesną, dedykowaną kartą graficzną, wydajnym przynajmniej 2-rdzeniowym procesorem o taktowaniu powyżej 3 GHz, oraz z dyskiem SSD.

Jeżeli jednak mamy już komputer i nie zamierzamy w najbliższej przyszłości zmieniać jego podzespołów, możemy rozważyć obniżenie jakości efektów graficznych, które często może poskutkować dużym wzrostem klatek na sekundę. W skrajnych przypadkach warto rozważyć nawet obniżenie samej rozdzielczości. Ponadto można spróbować zoptymalizować sam system operacyjny, który również może niepotrzebnie zbyt mocno obciążać grę.