Wymagania Windows 10 oraz zalecane podzespoły w 2023

Wymagania Windows 10
10 sierpnia 2021

Windows 10 to z pewnością jeden z najpopularniejszych i najlepszych systemów operacyjnych wszechczasów. Nic więc dziwnego, że wielu z nas chce instalować go na swoich komputerach.

Nie zmienia to jednak faktu, że nie każdy komputer poradzi sobie z nim idealnie.

W tym wpisie przedstawię minimalne wymagania tego systemu, oraz postaram się określić także te nieco bardziej praktyczne, zalecane przeze mnie podzespoły.  W końcu nie chodzi tylko o to, żeby „na styk” uruchomić system, ale też o to, by pracowało nam się na nim możliwie jak najbardziej komfortowo.

Minimalne wymagania Windows 10

  • Procesor o częstotliwości taktowania przynajmniej 1GHz.
  • Minimum 1GB pamięci RAM (dla wersji Windows 10 32 bit) lub 2GB RAM (dla wersji Windows 10 64 bit).
  • Minimum 16 GB miejsca na dysku (dla wersji Windows 10 32 bit) lub 20GB (dla wersji Windows 10 64 bit).
  • Karta graficzna obsługująca DirectX 9 lub nowsza ze sterownikiem WDDM 1.0.
  • Rozdzielczość ekranu minimum 800 x 600.

Wymagania Windows 10 proponowane przeze mnie

Podane wyżej wymagania to minimalne wymagania sugerowane przez producenta. Owszem, na takim komputerze prawdopodobnie uruchomimy ten system, jednak czy praca na nim będzie dla nas satysfakcjonująca? Nie jestem co do tego przekonany.

Nie można zapominać o tym, że choć Windows 10 jest naprawdę dobrze zoptymalizowanym systemem, jest także bardzo rozbudowany. Z tego powodu na starszych i mniej wydajnych maszynach może działać nie najlepiej. Osobiście kilka razy próbowałem go na laptopach nieco przewyższających minimalne wymagania (procesor z taktowaniem ok. 3GHz, 4GB RAM) i moje odczucia nie były najlepsze. W takich przypadkach wolałem sięgać po jakieś lżejsze dystrybucje Linux dostosowane do mniej wydajnych komputerów.

Osobiście uważam, że do w pełni komfortowej pracy w dzisiejszych czasach powinniśmy spełniać nie tylko wyżej wymienione wymagania, ale także:

  • Dysk SSD, na którym postawiony będzie system. Pojemność 128GB, choć jeśli chcemy przechowywać choć trochę plików lub bardziej zaawansowanych programów czy gier, sugerowałbym pójść w coś większego (minimum 480 GB, lub ewentualnie drugi tańszy dysk HDD na dane).
  • Minimum 8 GB pamięci ram DDR3 lub DDR4.
  • Nowoczesny, przynajmniej 2-rdzeniowy procesor  o taktowaniu powyżej 3 GHz.

Myślę, że taki sprzęt powinien pozwolić na naprawdę płynną pracę i oglądanie filmów. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego użytkownika, ale jeśli miałbym kupować dziś swój komputer, traktowałbym wyżej przedstawione wymagania jako absolutne minimum. Taki komputer można kupić już od około 1000 złotych.