Skrót klawiszowy na Pełny Ekran

Skrót klawiszowy na pełny ekran
15 lipca 2022

Jeżeli potrzebujecie skupienia, lub po prostu chcecie wykorzystać na coś maksymalną dostępną ilość powierzchni, możecie obejrzeć to na tzw. „pełnym ekranie”.

W tym wpisie sprawdzicie:

Przedstawione skróty klawiszowe powinny działać zarówno na komputerach z Windows i Linux.

W przypadku systemów macOS popularnymi skrótami na pełny ekran mogą być między innymi:

  • Control + Command + F
  • Command + Enter.

Skrót klawiszowy na Pełny Ekran w przeglądarce internetowej i programach

Jeżeli na przykład, tak jak ja teraz piszecie jakąś treść — prawdopodobnie nie chcecie się specjalnie rozpraszać.

Naciskając przycisk F11 na Waszej klawiaturze możecie wywołać pełny ekran dla aktywnej karty w przeglądarce lub dla otwartego programu.

Choć nie wszystkie programy i przeglądarki mogą go obsługiwać, zdecydowana większość tych popularnych i nowoczesnych powinna umożliwić Wam pracę na pełnym ekranie z wyłączeniem zbędnych elementów interfejsu, czy nawet systemowego paska zadań.

Jeżeli chcecie zamknąć taki pełny ekran, wystarczy raz jeszcze nacisnąć przycisk F11.

Skrót klawiszowy na Pełny Ekran na YouTube i Netflix

Jeżeli oglądacie jakiś film, prawdopodobnie nie chcecie oglądać go w małym oknie. Zamiast tego możecie otworzyć go na pełnym ekranie, naciskając klawisz F (zapamiętajcie sobie: od angielskiego „Full screen” (pełny ekran).

Podobnie jak w przypadku wcześniej omawianego klawisza F11, w tym przypadku również do wyłączenia pełnego ekranu wystarczy raz jeszcze wcisnąć ten sam klawisz, czyli F.

Podsumowanie

W przypadku większości programów i serwisów, do otwarcia i zamknięcia pełnego ekranu wystarczy spróbować skorzystać z klawisza F11 lub klawisza F. W systemie macOS mogą występować inne skróty klawiszowe, które możecie sprawdzić na początku tego wpisu.

Jeżeli z jakiegoś powodu te klawisze nie działają, warto upewnić się, czy dany program lub serwis pozwala na otwarcie go w trybie pełnoekranowym, a jeśli tak, w jaki sposób się to w nim robi (niektóre programy mogą również posiadać taką opcję, jednak dostępną pod innym, nietypowym przyciskiem lub skrótem).