Kierownica do Euro Truck Simulator 2

Kierownica do Euro Truck Simulator 2
9 marca 2022

Nie wiem jak Wy, ale ja po prostu uwielbiam gry symulacyjne.

Euro Truck Simulator 2 pozwala wcielić się w kierowcę ciężarówki i przemierzać wirtualne, acz całkiem nieźle odwzorowane względem rzeczywistości drogi.

Prawdziwa zabawa z ETS 2 zaczyna się jednak w momencie podłączenia kierownicy. Poziom immersji jest wówczas na tyle duży, że czasami można się zapomnieć i wyobrazić sobie, że naprawdę prowadzimy ciężarówkę… Mimo że w rzeczywistości nadal siedzimy przed komputerem.

W tym wpisie poruszę następujące kwestie:

Czy w Euro Truck Simulator 2 można grać na kierownicy?

Tak!

Całe mnóstwo graczy z całego świata gra na kierownicach. Sam przegrałem na kierownicy wiele godzin w Euro Trucku, więc wiem, że jest to nie tylko możliwe, ale i bardzo fajne, oraz wygodne.

Wiele modeli kierownic jest kompatybilnych z Euro Truck Simulator 2, a nawet te mniej popularne można z reguły bez problemu ustawić ręcznie, tak by działały w grze bez najmniejszych zarzutów.

Jak gra się w Euro Truck Simulator 2 na kierownicy?

O ile kierownica umożliwia obrót o 900 stopni, gra się naprawdę bardzo fajnie. Można poczuć się tak, jakby sterowało się prawdziwą ciężarówką.

Osobiście nie mam żadnych zarzutów względem fizyki prowadzenia pojazdów, czy też działania samej kierownicy.

Jedyne, do czego mógłbym się przyczepić przy graniu na kierownicy to problemy z kamerą. Za pomocą wbudowanych przycisków steruje się nią trochę gorzej niż na przykład myszką. Z tego powodu polecam zainteresować się jedną z następujących opcji:

 • Myszka obok kierownicy. Mało wygodne rozwiązanie, ale w tak „wolnej” grze jak ETS2 może się sprawdzić (porównuję tu Euro Trucka do np. symulatorów wyścigowych).
 • Trzy monitory. Prawdziwy wypas, przy którym możecie widzieć mniej więcej tyle samo, ile widzielibyście w prawdziwej kabinie ciężarówki. Niestety jest to zwykle dość spory wydatek i wymaga całkiem sporo od naszego komputera. Miałem okazję przegrać na trzech monitorach kilkadziesiąt godzin i mogę polecić to każdemu zapaleńcowi.
 • Okulary Wirtualnej Rzeczywistości (VR). Ten sprzęt oferuje zdecydowanie największą immersję. Grę na nim można naprawdę pomylić z rzeczywistością. Jest jednak dość drogi i nie u każdego musi się sprawdzić. Niektórzy po dłuższych sesjach narzekają np. na ból głowy, dlatego VR zdecydowanie nie jest najbardziej uniwersalnym wyborem.
 • Urządzenie do śledzenia ruchu głowy jak np. te oparte o technologię Freetrack. To zwykle malutkie urządzenie, które przyczepiacie np. do czapki. W momencie, w którym ruszacie głową, kamerka na Waszym monitorze wykrywa ruch i obraca kamerę w grze. W mojej opinii mało wygodne rozwiązanie, ale znam całkiem sporo wirtualnych kierowców, którzy każdego dnia przez długie godziny grają w czapce i bardzo to sobie chwalą.

Klawiatura lub Pad zamiast kierownicy do Euro Truck Simulator 2

Kierownica to zwykle dość spory wydatek. Jest to też sprzęt, który zajmuje sporo miejsca, a jeżeli użytkujecie ją regularnie, najlepiej byłoby wybudować oddzielne stanowisko. Uwierzcie mi lub nie, ale podłączanie codziennie tego sprzętu tylko po to, by odpalić go np. na pół godziny, z reguły po prostu mija się z celem.

O ile w przypadku symulatorów wyścigowych pad, czy tym bardziej klawiatura, zwykle nie mają racji bytu, w przypadku Euro Truck Simulator 2 sprawdzają się całkiem nieźle. Dobrze ustawione urządzenie pozwala na całkiem komfortową grę. Osobiście przegrałem kilkaset godzin na klawiaturze i nie miałem problemu z tym, by nie rozwalać się o każdą latarnie. Bez problemu jeździłem niemal równie dobrze jak na kierownicy i współpracowałem z innymi np. podczas konwojów. Dać się da, jest całkiem przyjemnie, ale nie da się ukryć, że ciężej o porównywalne wrażenia jak te, które dotyczą kierownicy.

Moim zdaniem na padzie i klawiaturze gra się naprawdę fajnie, ale nie jest to jednak zupełna symulacja. Jeżeli szukacie możliwie największych wrażeń i realizmu, zdecydowanie warto spróbować kierownicy.

Jeżeli nie jesteście pewni co do jej zakupu, możecie pierw wypróbować ją np. u znajomego lub w salonie gier, który posiada w swojej ofercie kierownice (zauważyłem, że ostatnio powstaje ich coraz więcej).

Jaka powinna być kierownica do Euro Truck Simulator 2?

Wymagania, które powinna spełnić każda kierownica do Euro Truck Simulator 2:

 • Minimum 900 stopni obrotu.
 • Przynajmniej dwa pedały (gaz i hamulec)
 • Przynajmniej ~6 guzików na najważniejsze funkcje gry (np. rozglądanie się, kierunkowskazy, światła, czy hamulec ręczny).

Jeżeli planujecie jeździć ciężarówkami z manualną skrzynią biegów, przyda się także:

 • Shifter (drążek zmiany biegów).
 • Pedały posiadające sprzęgło.

Polecane modele kierownic do Euro Truck Simulator 2:

Ciężko określić jaka kierownica jest najlepsza. Z reguły wszystkie te, które spełniają wyżej umieszczone wymagania, będą po prostu dobre. Reszta to kwestia niezawodności i indywidualnych preferencji użytkownika. Rzeczy takie jak siła force feedback czy inne parametry techniczne istotne dla simracerów, w grze Euro Truck Simulator 2 nie powinny mieć większego znaczenia.

Z modeli, które mógłbym polecić wymienię chociażby:

 • Logitech G29 lub G920 – kultowe modele Logitecha dostępne w relatywnie atrakcyjnych cenach. Porządny sprzęt chwalony przez mnóstwo użytkowników z całego świata. Sam regularnie używam G29 i choć posiadam je już kilka lat, nadal jestem z niego bardzo zadowolony.
 • Logitech G923 – nowa kierownica od Logitecha. Solidna konstrukcja, ze świetnym skórzanym wykończeniem.
 • Thrustmaster T300 lub T500 – kultowe modele Thrustmastera. Obie kierownice znane są z dobrego stosunku ceny do jakości i swojego technologicznego zaawansowania. Podobnie jak wyżej opisane modele, obie oferują naprawdę świetne wrażenia z jazdy.

Poza tym warto wspomnieć także o kierownicach Fanateca, które są niesamowitym sprzętem dla najbardziej wymagających użytkowników.

Na rynku kierownic używanych możecie też znaleźć starsze, kultowe modele. Niedrogi Logitech DFGT powinien w sam raz wystarczyć na początek przygody z kierownicami. Modele takie jak na przykład Logitech G25, czy G27 to już pełnoprawne, stosunkowo ciche i nowoczesne kierownice, które znalezione za przyzwoite sumy mogą dostarczyć całkiem sporo wrażeń. W grach takich jak ETS2 nie powinny specjalnie ustępować nawet bardziej nowoczesnym kierownicom.

Co zrobić jeśli kierownica nie działa w Euro Truck Simulator 2?

Jeżeli masz już kierownicę, ale z jakiegoś powodu nie działa ona w Euro Truck Simulator 2, możesz sprawdzić następujące rzeczy:

 • Sprawdź, czy kierownica została poprawnie podłączona do komputera. Sprawdź także, czy dodatkowe akcesoria (np. pedały, czy drążek zmiany biegów) są poprawnie połączone z kierownicą.
 • Upewnij się, że do kierownicy zostały zainstalowane najnowsze sterowniki i oprogramowanie (jeśli jest dostępne).
 • Sprawdź w ustawieniach Euro Truck Simulator 2, czy kierownica jest ustawiona jako domyślny kontroler. Jeśli tak, spróbuj ręcznie ustawić wszystkie parametry (szczególnie oś kierowania i osie poszczególnych pedałów). Jeżeli nie wiesz jak to ustawić, wyszukaj w internecie poradnik dedykowany Twojemu modelowi kierownicy.

Jeżeli powyższe sposoby nie zadziałają, zobacz czy kierownica działa w innych grach, lub na innym komputerze. Jeśli nie, rozważ wysłanie jej na gwarancję lub oddanie do naprawy.