Co zrobić, gdy jedna słuchawka nie działa

Słuchawki
23 sierpnia 2021

Jeżeli używasz słuchawek, z dużą dozą prawdopodobieństwa kiedyś mogłeś spotkać się z jednym z najczęściej występujących w nich problemów. Ten problem to niedziałająca jedna ze słuchawek.

Podczas gdy jedna z nich nadal działa w pełni sprawnie, na drugiej nie słychać kompletnie niczego.

Zobacz, co możesz zrobić w takiej sytuacji, zanim uznasz, że słuchawki są gotowe do wyrzucenia.

Słuchawki przewodowe (na kablu)

W przypadku słuchawek przewodowych ten problem występuje niezwykle często i najczęściej jest spowodowany przez uszkodzenie kabla. W takiej sytuacji w przypadku modeli objętych gwarancją najlepiej spróbować z niej skorzystać, zanim zaczniemy majsterkowanie na własną rękę.

Przed rozpoczęciem majsterkowania warto jednak przetestować takie słuchawki na innych urządzeniach i upewnić się, że problem nie dotyczy na przykład karty dźwiękowej w naszym komputerze.

Jeżeli okaże się, że jest to jednak problem z kablem, można pokusić się o jego naprawę. O ile słuchawki nie są już objęte gwarancją, a zależy nam na przywróceniu ich sprawności, można zdecydować się na jego wymianę. W przypadku tańszych modeli lepszym rozwiązaniem może być jednak kupno nowych. Jeśli chodzi o słuchawki douszne, osobiście od lat kupuję niedrogie modele za około 30 złotych. Zwykle starczają mi one na rok lub dwa lata, po czym gdy pojawia się podobny problem — po prostu wymieniam je na nowe. To podejście ma w moim przypadku tę zaletę, że bardzo często gubię swoje słuchawki, przez co kupowanie zbyt drogiego modelu nie ma większego sensu.

Słuchawki bezprzewodowe Bluetooth

W przypadku słuchawek bezprzewodowych wymiana kabla by nie pomogła, ponieważ po prostu w nich go nie ma.

Jednakże podobnie jak w przypadku słuchawek przewodowych, powinniśmy zacząć od sprawdzenia naszego sprzętu na innym urządzeniu.

Jeżeli to nie przyniesie skutku i okaże się, że wina leży po stronie słuchawek, a nie np. komputera — wówczas powinniśmy je zresetować.

W sytuacji, w której kilkukrotny reset również nie przyniesie oczekiwanego skutku, powinniśmy rozważyć odesłanie słuchawek na gwarancję, lub jeżeli ich ona nie obowiązuje, do profesjonalnego serwisu.

Co jeśli słuchawka nadal nie działa?

Może zdarzyć się tak, że zawiodły wszystkie wyżej wymienione sposoby. Każdy przypadek jest na swój sposób uniwersalny i poza metodą „kup nowe” ciężko jest znaleźć jakikolwiek sposób, który zadziałałby w każdym przypadku.

Przede wszystkim, zwłaszcza w przypadku drogich słuchawek, stanowczo odradzam prób naprawy na własną rękę. Jeżeli obowiązuje Was gwarancja producenta — skorzystajcie z niej, zanim rozbierzecie cały sprzęt i stracicie do niej prawo.

Jeżeli nie ma możliwości odesłania sprzętu na gwarancję, ani nie jesteście w stanie naprawić słuchawek lub po prostu Wam się to nie opłaca — pozostaje kupno nowych. Czy oznacza to jednak, że takie słuchawki musicie wyrzucić?

Wszystko zależy od Waszego podejścia. Osobiście wolę je zachować jako zapasowe lub komuś je oddać. Być może będzie to dla niektórych z Was dość zaskakujące, ale wiele osób używa tylko jednej słuchawki. Stąd też na rynku nieraz widzieliśmy przecież modele, które miały tylko jedną słuchawkę.

Takie słuchawki mogą okazać się świetnym wyborem na przykład podczas spacerów, gdy przynajmniej jedno ucho powinno na wszelki wypadek nasłuchiwać nadjeżdżających samochodów.

Jak zapobiegać takiemu problemowi?

Zwłaszcza jeżeli wymagamy naprawdę porwanego dźwięku i kupujemy słuchawki z górnej półki, prawdopodobnie zależy nam na tym, aby posłużyły nam one przez lata.

Oto rzeczy, które są warte rozważenia przy kupowaniu i użytkowaniu takich słuchawek. Dzięki nim prawdopodobnie uda się korzystać z nich nieco dłużej.

  • Czytać recenzję. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników i upewnić się, czy taki problem w danym modelu nie zdarza się wyjątkowo często. Osobiście przerabiam już czwartą parę słuchawek, dla których tego rodzaju usterka jest typowa i można na jej temat przeczytać wiele opinii. Mimo wszystko, ze względu na świetny stosunek ceny do jakości — świadomie się na to godzę.
  • W przypadku przewodowych: zwracać uwagę na jakość kabla. Teoretycznie im grubszy, tym lepszy. Dobrze by było, gdyby znajdował się także w jakimś dodatkowym oplocie.
  • W przypadku przewodowych: dbać o to, by kabel przesadnie się nie plątał. W tym celu powinniśmy unikać np. chowania słuchawek byle jak do kieszeni.