Jak zrobić screena na Macu?

Macbook
21 sierpnia 2021

Zrzut ekranu pozwala na uwiecznienie jego stanu w postaci wirtualnego obrazka. Za jego pomocą możemy na przykład podzielić się z kimś tym, co w danej chwili znajdowało się na naszym ekranie.

Istnieje wiele sposobów na wykonanie zrzutu ekranu, począwszy od tradycyjnych metod związanych z dedykowanym klawiszem „PrintScreen”, aż po ściąganie dedykowanym programów służących do wykonywania screenów.

W przypadku komputerów opartych o systemy macOS, czyli m.in. Macbooków, czy Maców Mini – sytuacja wygląda dość podobnie, ale nie identycznie. W tym przypadku zazwyczaj nie ma potrzeby ściągania dedykowanych programów, ponieważ w macOS wbudowany jest naprawdę wygodny i rozbudowany system służący do kadrowania i zapisywania naszych zrzutów ekranu.

W zależności od oczekiwanego przez nas rezultatu możemy skorzystać z jednej z następujących możliwości:

1. Zrzut całego ekranu

Kombinacja klawiszy: SHIFT + COMMAND + 3 (wciśnij i jednocześnie przytrzymaj te trzy klawisze).

Po przytrzymaniu tego skrótu w rogu ekranu może pojawić się miniaturka zrzutu, która umożliwi nam jego edycję. Wystarczy wówczas na niego kliknąć. Alternatywnie możemy po prostu odczekać chwilę, aż miniaturka zniknie i zrzut zostanie zachowany na naszym dysku.

2. Zrzut części ekranu

Kombinacja klawiszy: SHIFT + COMMAND + 4 (wciśnij i jednocześnie przytrzymaj te trzy klawisze).

Jeżeli nie chcesz robić zrzutu całego ekranu, a jedynie zachować jakiś jego fragment, możesz skorzystać z tej kombinacji i kolejno przeciągnąć wskaźnik w taki sposób, aby zaznaczyć interesujący Cię obszar ekranu (ten, który ma zostać zachowany w postaci zrzutu ekranu). Jeżeli chcesz przenieść gdzieś zaznaczenie, możesz nacisnąć spację. Aby anulować zrzut ekranu, możesz nacisnąć przycisk Escape.

3. Zrzut danego okna lub menu

Kombinacja klawiszy: SHIFT + COMMAND + 4 + SPACJA(wciśnij i jednocześnie przytrzymaj te trzy klawisze).

Często dość niedoceniana możliwość, która pozwala nam w komfortowy sposób zrobić zrzut wyłącznie aktywnego okna. Aby poprawnie zrobić taki zrzut ekranu, w momencie wprowadzania kombinacji musimy mieć na wierzchu otwarte okno, którego zawartość chcemy przechwycić.

Gdzie znajdują się zrzuty ekranu na macOS?

Domyślnie zrzuty ekranu zapisywane są na tzw. biurku. W nowszych systemach macOS tę lokalizację można zmienić (opcje w aplikacji Zrzut ekranu). Z tego powodu, jeśli nie możesz zlokalizować swojego zrzutu ekranu, możesz z pomocą findera wyszukać plik o nazwie „Zrzut ekranu”.