Jak zrobić Paragraf (§) na klawiaturze?

Znak paragrafu na klawiaturze
4 lipca 2022

Znak paragrafu jest bardzo często wykorzystywany przy tworzeniu różnego rodzaju pism, regulaminów, czy umów. Korzystają z niego nie tylko osoby zajmujące się prawem, a także te, które po prostu chcą nadać dokumentowi więcej stylu i porządku.

W tym poradniku przedstawię:

Robienie Paragrafu na klawiaturze w Windows

Do wykonania paragrafu na klawiaturze Windows można wykorzystać tzw. „ALT-kody”. Aby to zrobić, wystarczy nacisnąć lewy przycisk ALT i wprowadzić daną kombinację klawiszy na klawiaturze numerycznej.

Oto ALT-kody dla paragrafów:

  • Naciśnij lewy ALT i wpisz 21 na klawiaturze numerycznej.
  • Naciśnij llewy ALT i wpisz 0167 na klawiaturze numerycznej.

Robienie Paragrafu na klawiaturze w MacOS

Sposób wykonywania znaku paragrafu na systemie MacOS jest jeszcze prostszy, ponieważ nie wymaga posiadania klawiatury numerycznej.

Aby wykonać znak paragrafu, naciśnij przyciski Option i 6.

W zależności od ustawień klawiatury, ta kombinacja może się różnić. Jeżeli ten skrót klawiszowy nie działa i paragraf nie pojawia się na ekranie (musisz pierw zaznaczyć kursorem pole, w którym ma się znaleźć), spróbuj odszukać opcje pozwalające na podejrzenie skrótów klawiszowych lub mapowanie klawiszy i sprawdź, lub ustaw ten skrót według własnych preferencji.

Robienie Paragrafu na klawiaturze w Linux

Aby wykonać znak paragrafu w systemie Linux wystarczy przytrzymać klawisze CTRL + SHIFT i wpisać u wraz z kodem Unicode dla danego znaku (w przypadku paragrafu 00A7).

W celu wykonania znaku paragrafu na Linux po prostu zaznacz pole tekstwe, naciśnij CTRL + SHIFT i wpisz u00A7.

Znak paragrafu do skopiowania

Jeżeli żaden z wyżej wymienionych sposobów u Ciebie nie zadziałał, lub po prostu rzadko wstawiasz znak paragrafu, możesz go po prostu skopiować z internetu.

Skopiuj go na przykład z tego miejsca, aby później móc wkleić go do dowolnego dokumentu tekstowego.